Kauza Epstein: Soudy odhalily dokumenty a zmínky o Clintonovi či Trumpovi

Jeffrey Epstein

Autor: Pavel Krejčí

4. ledna 2024 18:48

Stovky stran dosud utajovaných dokumentů z případu kolem obviněného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina spatřily ve středu světlo světa. Jde o první zveřejněné dokumenty na základě prosincového soudního rozhodnutí. V dalších týdnech se očekává odhalení dalších písemností. 

V dokumentech je zmíněno téměř 200 jmen, včetně některých prominentních osobností z oblasti byznysu či politiky. Nejvíce se skloňují jména britského prince Andrewa či bývalých amerických prezidentů Billa Clintona a Donalda Trumpa.

Podle CNN neobsahuje první várka zveřejněných písemností bombastická odhalení. "Většina informací v nich již byla zveřejněna prostřednictvím mediálních zpráv a jiných soudních řízení. Je to ale poprvé, co tyto dokumenty byly zveřejněny přes justiční systém," konstatoval web americké zpravodajské televize.

Například Clinton prostřednictvím mluvčího zopakoval, že trvá na tom, že se nepodílel na jakékoliv trestné činnosti. Mluvčí zdůraznil, že uplynulo téměř dvacet let od chvíle, co byl exprezident s Epsteinem naposledy v kontaktu, přičemž tehdy neměl tušení o "ohavných" zločinech finančníka. 

Clinton ani další exprezident Trump nejsou v kauze z čehokoliv obviněni. CNN kontaktovala i zástupce Trumpova kampaňového týmu, komentář od nich ale zatím nezískala. 

V dokumentech jsou zmínky také o dalších výrazných osobnostech, například o bývalém guvernérovi amerického státu Nové Mexiko Billu Richardsonovi, známém francouzském modelingovém skautovi Jean-Lucu Brunelovi či americkém investorovi Glennu Dubinovi. 

Epstein čelil od roku 2019 federální obžalobě kvůli sexuálnímu zneužívání desítek nezletilých dívek, jejichž služby navíc nabízel i dalším lidem. 10. srpna téhož roku spáchal ve vazební cele sebevraždu, zatímco čekal na soudní proces. 

Témata: Jeffrey Epstein USA princ Andrew (syn královny Alžběty) Donald Trump Bill Clinton