Karel III. slaví první rok na britském trůnu!

Karel III. a královna Camilla na oficiálních fotografiích. 3

Autor: Libor Frýdl

6. května 2024 19:31

Británie si dnes připomíná první výročí korunovace krále Karla III., který se ujal trůnu po úmrtí své matky Alžběty II. Přestože k této příležitosti nebyly plánovány oficiální akce, Buckinghamský palác na Instagramu sdílel některé momenty z minulého víkendu spojené s korunovací.

V rámci připomínky se během víkendu konala bohoslužba, kočárový průvod centrem Londýna, přelet letadel a koncert na Windsorském zámku. Palác zveřejnil také video s vybranými okamžiky loňské korunovace a položil otázku: "Jaká je vaše oblíbená vzpomínka na víkend?"

Na počest korunovace zaznělo v Green Parku v Londýně v poledne místního času 41 salv, dalších 62 bylo odpáleno o hodinu později z Tower of London a City of London. Nechyběly ani salvy z hradů v Cardiffu, Edinburghu a Hillsboroughu.

Královský pár obdržel během víkendu také tzv. Coronation Roll, ručně psaný oficiální protokol o korunovaci, který je k dispozici i v digitální podobě.

Král Karel III. nedávno podstoupil operaci prostaty a během ní lékaři objevili rakovinu, jejíž druh však nebyl specifikován. Kvůli zotavování přerušil výkon svých veřejných povinností.

Průzkum společnosti Ipsos pro deník Daily Mail zaznamenal mírný nárůst popularity krále na úrovni 56 procent během prvního výročí korunovace. Princ William s manželkou Catherine zůstávají nejoblíbenějšími členy královské rodiny s 69 procenty popularity. 

Témata: Velká Británie Král Charles III. (Karel III.)