Karel III. se vyrovnává s diagnózou: Rakovina? Největší útěchou je podpora!

Král Charles III.

Autor: Jan Hrabě

11. února 2024 10:26

Britský král Karel III. v sobotu zveřejnil první prohlášení od zveřejnění diagnózy. Poděkoval v něm za vlnu podpory, která přišla nejen z Velké Británie, ale z celého světa. Buckinghamský palác počátkem týdne oznámil, že králi byl diagnostikován blíže nespecifikovaný typ rakoviny.

"Chtěl bych co nejsrdečněji poděkovat za množství vzkazů podpory a přání, které jsem v uplynulých dnech dostal. Jak to vědí všichni, které postihla rakovina, takové laskavé myšlenky jsou tou největší útěchou a vzpruhou," uvedl král v dopise.

"Je stejně povzbudivé slyšet, jak sdílení informací o mojí vlastní diagnóze pomohlo podpořit pochopení této nemoci v řadách veřejnosti a osvětlit práci všech organizací, které podporují pacienty s rakovinou a jejich rodiny ve Spojeném království i ve světě. Můj celoživotní obdiv k jejich neúnavné péči a obětavosti je o to větší, že jsem to zažil osobně," dodal Karel III. 

Králi byl diagnostikován některý z druhů rakoviny, uvedl Buckinghamský palác v pondělí. Nemělo by jít o rakovinu prostaty, problém byl ale odhalen během nedávné léčby kvůli zvětšené prostatě. Panovník již zahájil léčbu onkologického onemocnění.

"Král zůstává pozitivní ohledně své léčby a vyhlíží návrat k plnému vykonávání povinností v co nejkratší možné době," sdělil palác. Pro tuto chvíli odložil všechny naplánované veřejné akce, přičemž ho zastupují ostatní členové rodiny. Pokračuje nicméně ve své ústavní roli hlavy státu, včetně papírování a soukromých setkání. 

Témata: Král Charles III. (Karel III.) královská rodina (gbr) Velká Británie