Karel III. na novém královském portrétu! Co panovníka překvapilo?

Král Charles III.

Autor: Pavel Krejčí

15. května 2024 14:41

Britský král Karel III. se nedávno navzdory nemoci vrátil k povinnostem. Mimo jiné proto, aby v úterý představil první oficiální portrét, který vznikl po jeho korunovaci. Panovník je na něm zachycen v nadživotní velikosti a ve slavnostní uniformě velšské gardy, zatímco se opírá o meč. 

Autorem olejomalby je Jonathan Yeo, který už v minulosti namaloval obrazy jiných členů královské rodiny, konkrétně královny Camilly a prince Philipa. Na svědomí má také portréty premiérů Tonyho Blaira a Davida Camerona či sira Davida Attenborougha. 

Zajímavostí je, že umělec dostal objednávku na portrét ještě v roce 2020, kdy byl Karel III. ještě princem z Walesu. Současný britský panovník měl s Yeem čtyři sezení od června 2021 do loňského listopadu. 

Podle autora obrazu se královna přišla na dílo podívat během posledního sezení, přičemž konstatovala, že krále se podařilo dobře vystihnout. Král svůj portrét prý viděl napůl dokončený. Zpočátku byl mírně překvapen výraznou barvou, ale "jinak se zdálo, že se souhlasně usmívá," uvedl Yeo podle BBC.

Yeo se při tvorbě obrazu rozhodl použít některé z tradic královského portrétování, tedy vojenské oblečení a meč, zároveň chtěl dosáhnout i modernějšího dojmu, proto zvolil sytou barvu a motiv motýla.

Témata: Král Charles III. (Karel III.) královská rodina (gbr)