Karel III. má 75. narozeniny: Nezvedenému princi Harrymu věnuje alespoň pár minut!

Král Charles III. (Karel III.)

Autor: Jan Hrabě

14. listopadu 2023 11:52

Úterý 14. listopadu patří ve Velké Británii panovníkovi. Karel III. slaví podruhé od svého nástupu na trůn narozeniny jako král, je mu 75 let. Mezi gratulanty nebudou chybět členové královské rodiny, ozvat se má i princ Harry. Program oslav začal už v pondělí a dnes bude pokračovat. 

Velkým tématem uplynulých dní byla případná účast prince Harryho, mladšího syna monarchy, který žije po odchodu z britské královské rodiny ve Spojených státech amerických se svou ženou Meghan a dětmi. 

The Sunday Times nejprve napsaly, že vévoda neplánuje při této příležitosti cestu do Velké Británie. Mluvčí páru následně uvedl věci na pravou míru. "V reakci na titulky britských médií: neproběhl žádný kontakt ohledně pozvánky na blížící se narozeniny Jeho Výsosti," řekl americkému magazínu People

Harry opravdu nepřijede, napsala v úterý BBC. Se situací dobře obeznámené zdroje veřejnoprávní stanice ale tvrdí, že princ se chystá svému otci zavolat a popřát mu k dnešním narozeninám. Potvrzují se tak předchozí informace britského deníku Daily Mail

BBC zmínila, že při oslavách narozenin Karla III. je kladen důraz především na veřejnou službu. Král zahájil program už v pondělí, kdy sezval vybrané osoby stejného věku na večírek do svého domu v Highgrove v hrabství Gloucestershire. 

Dnes budou vypáleny oslavné salvy z pušek, jedním z míst bude londýnský Tower. Panovník se také setká se čtyřmi stovkami zdravotních sester a porodních asistentek na recepci v Buckinghamském paláci. 

Král Karel III. je ve věku 75 let šestým nejstarším panovníkem v britské historii. Na trůn nastoupil 8. září 2022 po smrti královny Alžběty II., která vládla rovných sedm dekád a dožila se úctyhodných 96 let. 

Témata: Král Charles III. (Karel III.) Princ Harry