Jiřina Bohdalová to neustála? Na pohřbu Jany Hlaváčové ji museli podpírat!

Jiřina Bohdalová na červeném gauči u Jana Krause.

Autor: Libor Frýdl

27. ledna 2024 15:19

Poslední rozloučení s herečkou Janou Hlaváčovou (†85) bylo nesmírně dojemné. Na závěr ceremoniálu, který se konal v Národním divadle, zazněl bouřlivý potlesk, který byl zaslouženým uznáním pro zesnulou umělkyni. 

Rakev byla poté vynesena za dojemného doprovodu její rodiny, včetně dcery Barbory Munzarové a vnučky Anny Dvořákové, která celý obřad proplakala. Poslední vyšla z budovy herečka Jiřina Bohdalová, kterou podporoval herec Ivan Trojan, uvedl server eXtra.cz.

Jana Hlaváčová, jedna z nejtalentovanějších českých hereček, se rozloučila s rodinou, kolegy a blízkými v pátek na slavnostním pohřbu v Národním divadle, kde působila až do roku 1990

. Smuteční obřad byl velkolepý a u pultu vystoupilo několik jejích studentů a kolegů, včetně emotivní řeči od herce Ivana Trojana, který vyjádřil lásku k zesnulé umělkyni. Oslavné ceremonii nechyběla ani čestná stráž, která se střídala s hereckými velikány.

Čtěte také

Když zazněla státní hymna, všichni přítomní v sále vstali. Zakončení ceremoniálu doprovázel bouřlivý potlesk od publika. Při vynášení rakeve ven byla zaznamenána pohyblivá scéna plná smutku a vzpomínek, kdy celá rodina, včetně dcery a vnučky, procházela za rakví.

Jiřina Bohdalová a Ivan Trojan uzavřeli průvod jako poslední. Rakev byla následně naložena do vozidla a odjela za další vlny aplausu. 

Podle ředitele Národního divadla Jana Buriana šlo o mimořádnou herečku i výbornou a empatickou kantorku. "Všechno, co mohla rozdat, nám dala. Nikdy nechtěla být vzorem, ale přesto se jím stala," řekl. Ke slovu se dostal i herec Petr Kostka, který zarecitoval z díla Jaroslava Seiferta. Na závěr obřadu zazněla státní hymna. 

Hlaváčová zemřela v sobotu 13. ledna, bylo jí 85 let. Kromě Národního divadla působila také v plzeňském Divadle J. K. Tyla a pražském Divadle na Vinohradech. Z filmových rolí se do paměti diváků zapsala zejména rolí Toničky v sérii o Básnících. 

"Jana Hlaváčová byla v Národním divadle první herečkou a rozhodující osobností inscenací několika generací vynikajících tvůrců. Je nezapomenutelnou součástí dějin českého divadla i statečným člověkem naší společnosti," uvedl ředitel Burian po její smrti. 

Pražská rodačka Hlaváčová absolvovala DAMU v roce 1960. Do Národního divadla se přesunula z Plzně v roce 1965. V činoherním souboru vydržela do roku 1990. V roce 2012 obdržela Thálii za celoživotní mistrovství. Provdána byla nejprve za herce Jiřího Michného, po jeho smrti za jiného kolegu Luďka Munzara. 

Témata: Jiřina Bohdalová Jana Hlaváčová