Jiřina Bohdalová oslavila 93. narozeniny: Poprvé hrála jako šestiletá!

Jiřina Bohdalová 4

Autor: Pavel Krejčí

4. května 2024 8:45

Česko v pátek slavilo další významné jubileum jedné opravdové legendy. Jiřina Bohdalová oslavila 93. narozeniny. I my se připojujeme k zástupu gratulantů a přejeme hlavně hodně zdraví! 

Mezi gratulanty nemohla chybět Česká televize. "Píšu, píšeš, píšeme. Název televizního pořadu z roku 1962, ve kterém Jiřina Bohdalová účinkovala společně s Vladimírem Dvořákem. A my dneska píšeme jedno upřímné blahopřání! Milá Jiřinko, vážená paní Bohdalová, všechno nejlepší!" napsala ČT na sociální síti X.

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v rodině truhláře a služebné, která se věnovala ochotnickému divadlu. Poprvé si zahrála v grotesce Pižla a Žižla na cestách holčičku v parku, která nabídne chudým komikům svačinu. Psal se rok 1937 a malou herečku tehdy nazvali českou Shirley. V osmi letech se objevila ve filmu Zlatý člověk a v devíti ve snímku Madla zpívá Evropě.

Na DAMU ji vzali až napotřetí, studium herectví ale musela přerušit kvůli zatčení svého otce za protistátní činnost a taky proto, že se narychlo vdávala, v roce 1954 za inženýra Břetislava Staše. Na cestě už byla dcera Simona. DAMU pak v roce 1957 dostudovala přes to, že se musela starat o dceru, maminku i mladší sestru

Po škole začínala Bohdalová u Jana Wericha v Divadle ABC. Od roku 1967 zakotvila na Vinohradech, kde vynikla třeba v Kočičí hře. Jiří Hubač pro ni napsal Kláru z Domu na nebesích či Josefínu ve hře Generálka. Od roku 2005 působila v Divadle Na Jezerce, kde nedávno ze zdravotních důvodů divadelní kariéru ukončila.

Před filmovou kamerou zazářila od 60. let nejen jako Dáma na kolejích, ale i ve snímcích Ženy v ofsajdu, Čtyři vraždy stačí, drahoušku či v rozverné komedii Světáci režiséra Zdeňka Podskalského. A životní roli dostala v Kachyňově Uchu (1970), kritikou i diváky ceněném, které ale zamířilo do trezoru a k divákům se dostalo až po dvaceti letech. Úspěch ji provází i v porevolučním období - za roli oligofreničky Fany ve stejnojmenném snímku z roku 1995 si odnesla Českého lva. Dalšího má za hlavní roli v pohádce Nesmrtelná teta z roku 1993.

Témata: Jiřina Bohdalová