Jiřina Bohdalová a zápis do dějin světové kinematografie? Řeší to i v zahraničí!

Jiřina Bohdalová 4

Autor: Pavel Krejčí

24. května 2024 9:07

Jiřina Bohdalová v neděli excelovala v premiéře televizního filmu Svatá, který Česká televize odvysílala krátce po jejích 93. narozeninách. Legendární herečka se tak navíc měla zapsat do světových dějin svého řemesla. I na Slovensku řeší, že její herecká kariéra je prý nejdelší na světě.

Web cas.sk připomněl, že Bohdalová se na plátně poprvé objevila už v roce 1937 jako šestiletá holčička. Od té doby si zahrála v 224 filmech, z nichž 130 bylo televizních. Posledním zářezem je v tuto chvíli právě drama Svatá. Filmová kariéra naší nejslavnější herečky trvá už 87 let, údajně je tak nejdelší na světě. 

Bohdalová si v nejnovějším filmu zahrála vitální devadesátiletou důchodkyni Olgu, která tvrdí, že přežila hrůzy gulagu, a která má dostat státní vyznamenání. Jedné novinářce ale na jejím příběhu něco nesedí.

Čtěte také

V reakcích diváků na facebookovém profilu ČT se od nedělního večera opakovaně objevuje jeden superlativ - šlo prý o herecký koncert Jiřiny Bohdalové. Lidé přitom připomínají, že jí je už přes devadesát let.

"Výborný výkon a smekám v jejich letech," napsal jeden z diváků. "Na to, že jí je už tolik, klobouk dolů, ona svou prací prostě žije. Jak ji zakáže někdo hrát, tak..." píše se v dalším komentáři, jehož autor naznačil, že herectví ji drží při životě. 

"Paní Bohdalová, tady jsem čekala bravurní výkon a koukala po celý film s otevřenou pusou, jak dokonalá herečka je," stojí v jiné reakci. Herecký výkon legendy české kinematografie ocenili i lidé, kteří s ní jinak mají problém. "Paní Bohdalová (s jejímž chováním mám poslední léta problém) byla prostě skvělá." 

Témata: Jiřina Bohdalová