Jiří Suchý bude oceněn na LFŠ! Předání druhé ceny je zahaleno smutkem

Jiří Suchý

Autor: Pavel Krejčí

19. června 2024 10:37

Dvaadevadesátiletý Jiří Suchý se dočká další velké pocty! A nebude sám, ačkoliv za jeho divadelního kolegu Jana Kačera už bude cenu z Letní filmové školy muset převzít někdo jiný. Kačer totiž v závěru letošního května zemřel, bylo mu 87 let. 

Pořadatel Letní filmové školy, jímž je Asociace českých filmových klubů, v úterý oznámila, že ocení dvě významné osobnosti, které nejen v českém filmu zanechaly hlubokou a trvalou stopu.

"Tím prvním je pan Jiří Suchý, jehož tvůrčí dráha je natolik komplexní, že ho nelze označit jen za autora písní a divadelních her či za herce a režiséra. Jeho osobitá, hravá poetika prostupuje všemi uměleckými obory a my se velmi těšíme na to, že diváci LFŠ budou mít příležitost mj. vidět jeho první celovečerní režijní počin, experimentální snímek Nevěsta z roku 1970," uvedla programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková.

Hejlíčková podotkla, že předání druhé ceny celoživotní přínos českému filmu je zahaleno velkým smutkem. "Jejím držitelem měl být pan Jan Kačer, s nímž jsme do poslední chvíle připravovali výběr filmů, a který se do Uherského Hradiště moc těšil. Jeho herecké mistrovství si přesto připomeneme výběrem filmů, které si sám zvolil, a cenu převezme jeho dcera, herečka Adéla Kubačáková," dodala.

Tisková konference k jubilejní Letní filmové škole proběhla v úterý v Japonském informačním a kulturním centru Japonského velvyslanectví v Praze.

Témata: Jiří Suchý Jan Kačer