Jana Hlaváčová (†85): Kde bude místo jejího posledního odpočinku?

V Národním divadle se lidé rozloučili s legendární Janou Hlaváčovou. (26.1.2024)

Autor: Pavel Krejčí

2. února 2024 11:10

Česko se na den přesně před týdnem v Národním divadle rozloučilo s legendární herečkou Janou Hlaváčovou, která v lednu zemřela ve věku 85 let. Manžela Luďka Munzara přežila téměř o pět let. Nyní to vypadá, že oba spočinou na stejném místě. 

Rodina totiž podle informací deníku Aha! již rozhodla o místě posledního odpočinku Hlaváčové. "Jakmile bude lepší počasí, chce rodina udělat pietní setkání na rozptylové loučce na Zbraslavi," uvedl zdroj zmíněného listu. 

Munzar před necelými pěti lety spočinul právě na loučce u kostela svatého Havla nad Zbraslaví. "Tady by měla navždy spočinout i paní Hlaváčová," dodal informátor. 

Čtěte také

Česko se s Hlaváčovou, která zemřela v sobotu 13. ledna, rozloučilo minulý týden v pátek v historické budově Národního divadla. Lidé dostali možnost s předstihem položit květiny a poklonit se. Na pořádání smutečního obřadu, který v přímém přenosu vysílala Česká televize, se podílelo také Divadlo na Vinohradech.

Jménem bývalých studentů DAMU promluvil Ivan Trojan, který ocenil, že Hlaváčová měla jako vyučující opravdový zájem o ostatní. Označil ji za člověka s velkým srdcem a otevřenou náručí. Pro kolegyni Taťjanu Medveckou byla krásnou ženou a úžasnou, svědomitou, pracovitou a energickou herečkou. "Opravdová hvězda bez hvězdných manýrů," doplnila ji Emília Vašáryová. 

Podle ředitele Národního divadla Jana Buriana šlo o mimořádnou herečku i výbornou a empatickou kantorku. "Všechno, co mohla rozdat, nám dala. Nikdy nechtěla být vzorem, ale přesto se jím stala," řekl. Ke slovu se dostal i herec Petr Kostka, který zarecitoval z díla Jaroslava Seiferta. Na závěr obřadu zazněla státní hymna. 

Témata: Jana Hlaváčová