Jana Hlaváčová (†85): Herecký svět pláče. Takhle vzpomíná na slavnou umělkyni!

Jana Hlaváčová

Autor: Libor Frýdl

14. ledna 2024 14:06

Divadelní a filmová herečka Jana Hlaváčová během své bohaté kariéry ztvárnila desítky rolí v Národním divadle a Divadle na Vinohradech. Objevila se také v televizi a patřila mezi známé herecké tváře. Co o ní říkají její kolegové?

"Jana Hlaváčová byla v Národním divadle první herečkou a klíčovou postavou inscenací několika generací vynikajících tvůrců. Je nezapomenutelnou součástí dějin českého divadla a statečným člověkem naší společnosti," uvedl ředitel ND Jan Burian.

"Jana Hlaváčová byla členkou souboru Divadla na Vinohradech od roku 1992. Za dvacet let angažmá zde vytvořila dvacet významných rolí. Do Divadla na Vinohradech přešla v turbulentních devadesátých letech z angažmá v Národním divadle, kde působila v letech 1965 – 1990. V letech 1960 – 1965 byla členkou činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni," uvedlo na facebooku Divadlo na Vinohradech.

"Jana Hlaváčová také dlouhá léta působila jako pedagožka herecké tvorby na Divadelní fakultě AMU, v pedagogické hodnosti profesorky se významně podílela na koncipování moderního studia herectví a ovlivnila několik hereckých generací. V DnV naposledy vystoupila v roce 2014 v inscenaci Cowardovy hry To byla moje písnička. Zemřela po dlouhé, těžké nemoci, která jí postupně znemožňovala milovanou hereckou i pedagogickou práci," dodalo divadlo.

"Odešla Jana Hlaváčová. Herečka, pedagožka. Divadelní kariéru začínala v DJKT Plzeň, následovaly výrazné role v Národním divadle a Vinohradském divadle. Představitelka mnoha filmových a televizních rolí. Držitelka Thálie za celoživotní mistrovství v činohře. Čest její památce," napsal na síti X ministr kultury Martin Baxa. 

"Ach Jani, ať je Ti už dobře, moje milovaná," napsala Dagmar Havlová. "Já budu na paní Hlaváčovou v první řadě vzpomínat jako na úžasnou profesionálku, výsostnou herečku, ale hlavně jako na velmi sympatického noblesního člověka, se kterým jsem měl tu čest mnohokrát spolupracovat. Byla to vždycky radost. Bohužel, celá tahle herecky i lidsky úžasná generace nenávratně odchází," uvedl pro server České noviny moderátor Aleš Cibulka.

"Teď čtu tu smutnou zprávu !!!! R.I.P. Jana Hlaváčová ,moji FILMOVÍ rodiče Luděk Munzar a Jana Hlaváčová (Ale je ženatý, Lev s bílou hřívou a další ) bez jejich skvělé školy a partneřiny bych nikdy nebyla herečka ,díky oběma posílám do nebe ....moc chybíte všem divákům ❤️s láskou vzpomínám na Vaše skvělé herectví i lidskost," uvedla herečka Veronika Žilková.

"Nikdy jsem nepotkal něžnější hereckou a lidskou duši. Tolik krásnou, tolik vnímavou, tolik empatickou, tolik mateřskou. Provázela mě celou mou filmařskou cestou. Být s ní na place bylo za odměnu. Byla mi vždy dotekem byvších uměleckých světů, kde ještě vládla pokora, nepředstíraná a obyčejná lidskost a slušnost, dokonale ovládnuté řemeslo. Měla takřka nekonečný a nevyčerpatelný herecký rozsah. Hvězda, která uměla přijmout i malou roli. Třeba tu duši Vomáčkovou rozenou Kožíškovou u nebeské brány v AP1. Naposledy se před kamerou objevila v povídkovém fimu Setkání s hvězdou v roce 2012. Jak mě tehdy mohlo napadnout, že režíruju její poslední filmové záběry v životě… Vyčítám Pánubohu, že ji stihl nemocemi a nepopřál mnoho dalších rolí! Děkuji Pánubohu, že jsem se s touto přenádhernou duší mohl setkat a mnohokrát pracovat," vzpomíná režisér Jiří Strach.

Témata: Jana Hlaváčová