Jan Schmid (†87): Známe datum posledního rozloučení se šéfem Ypsilonky!

Jan Schmid (autor: Jindřich Nosek /NoJin/)

Autor: Jan Hrabě

7. června 2024 17:08

Poslední rozloučení se zakladatelem legendární Ypsilonky Janem Schmidem se uskuteční příští týden ve čtvrtek, oznámilo Studio Ypsilon v pátek na sociální síti. Schmid zemřel v pondělí, bylo mu 87 let. 

"Poslední rozloučení s panem ředitelem Janem Schmidem se koná 13. června ve 14 hodin ve velké síni krematoria v Praze - Strašnicích," uvedlo Studio Ypsilon v pátek na facebooku.

Schmid se narodil v jihočeském Táboře a vyučil se malířem skla. Po úspěšných studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze se stal výtvarníkem v Severočeském loutkovém divadle v Liberci, kde v roce 1963 založil experimentální soubor, který se o rok později začal nazývat Studio Ypsilon. Dlouhá léta byl poté jeho ředitelem a uměleckým vedoucím, přičemž byl i u stěhování souboru do Prahy v roce 1978.

Jako režisér hostoval i v jiných divadlech či pracoval pro Českou televizi a Český rozhlas. Také vyučoval na DAMU. V roce 2017 převzal Thálii za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění. Jako výtvarník se věnoval plakátům, knižním ilustracím, kostýmům a scénografii. Za manželku měl herečku Janu Synkovou. 

Témata: Jan Schmid