Jan Cimický se obrátil na soud: Chce odročit jednání, důvodem je hospitalizace!

Jan Cimický

Autor: Jan Hrabě

1. listopadu 2023 8:18

Psychiatr Jan Cimický, který je obžalovaný z téměř čtyř desítek případů vydírání a znásilnění, požádal o odročení soudního jednání kvůli hospitalizaci. Hlavní líčení je v tuto chvíli nařízeno na 7. listopadu, lékař ale před několika dny skončil v nemocnici poté, co se údajně předávkoval léky. 

Cimického právní zástupce Miroslav Kučerka potvrdil, že soudu byla odeslána žádost o odročení nařízeného jednání. "Je tedy v současné době na soudu, jak se k našemu návrhu postaví a zda vyhoví," uvedl pro ČT s tím, že důvodem je hospitalizace klienta. Žádost podle něj neobsahuje prosbu o odročení na konkrétní termín. 

Psychiatr se u soudu v kauze zneužívání pacientek mezi lety 1980 až 2016 nebude zpovídat ze tří nejzávažnějších skutků, zjistil deník Právo v říjnu. V obžalobě nakonec chybí kvůli promlčení. List napsal, že jde o zločiny znásilnění, při nichž došlo k pohlavnímu styku. Maximální možný trest se tak snížil z osmi na pět let odnětí svobody. Policie přitom navrhovala obžalobu i ve třech zmíněných případech.

Státní zástupce obžaloval Cimického v kauze zneužívání pacientek v září s tím, že hlavní líčení by mohlo být naplánováno na listopad. 

Policie původně stíhala Cimického za 28 skutků, šlo o znásilnění či vydírání pacientek nebo dalších žen. Obžalobu navrhla už během loňského října. Státní zastupitelství jí případ už o měsíc později vrátilo, protože hrozilo promlčení. Bylo proto nutné najít další poškozené ženy. 

Cimický pracoval jako psychiatr nejprve v Psychiatrické léčebně v Bohnicích a následně ve svém vlastním privátním centru. Věnoval se také literární činnosti, rovněž spolupracoval s médii. V roce 2021 měl být vyznamenán tehdejším prezidentem Milošem Zemanem, ale pod tíhou kauzy se rozhodl medaili nepřevzít. 

Témata: Jan Cimický soudy