Jan Cimický měl opět skončit v péči lékařů! Co se stalo?

Jan Cimický

Autor: Pavel Krejčí

7. listopadu 2023 10:02

Dnes měl původně začít soud s Janem Cimickým, který je obžalovaný z téměř čtyř desítek případů vydírání a znásilnění. Ačkoliv s vlastní žádostí neuspěl, hlavní líčení bylo odročeno na leden kvůli nemoci předsedy soudního senátu. V pondělí se nicméně opět přitížilo i psychiatrovi. 

Vyplývá to z informací webu expres.cz. "Měl upadnout doma na schodech, museli mu volat rychlou," uvedl zdroj výše uvedeného serveru. Cimický byl údajně opět převezen do pražské ÚVN, kde byl hospitalizován už poté, co se předávkoval prášky na spaní. I podle závěrů policie nešlo o pokus o sebevraždu. 

Původně se prý zdálo pravděpodobné, že obžalovaný lékař zůstane po pádu v nemocnici i přes noc, což ale nakonec nebyla pravda. Propuštěn byl podle dostupných informací po provedení vyšetření. 

Čtěte také

Policie původně stíhala Cimického za 28 skutků, šlo o znásilnění či vydírání pacientek nebo dalších žen. Obžalobu navrhla už během loňského října. Státní zastupitelství jí případ už o měsíc později vrátilo, protože hrozilo promlčení. Bylo proto nutné najít další poškozené ženy. 

Cimický pracoval jako psychiatr nejprve v Psychiatrické léčebně v Bohnicích a následně ve svém vlastním privátním centru. Věnoval se také literární činnosti, rovněž spolupracoval s médii. V roce 2021 měl být vyznamenán tehdejším prezidentem Milošem Zemanem, ale pod tíhou kauzy se rozhodl medaili nepřevzít. 

V říjnu 2021 na sociální síti obvinila Cimického například herečka a zpěvačka Jana Fabiánová. Uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy. Zkušenost s obtěžováním popsala také moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat na prsou a líbat. Žena z ordinace utekla.

Cimický se v listopadu proti tvrzením ohradil a oznámil, že se hodlá aktivně bránit a dokázat svou nevinu. Kvůli lékařskému tajemství a respektu k pacientům nebude ale tato obhajoba veřejná, uvedl tehdy Cimický. "Jsem připraven se plně hájit, neboť si nejsem vědom žádného provinění takového charakteru, o kterém se nyní z veřejného prostoru dozvídám," uvedl tehdy psychiatr.

Prezident Miloš Zeman chtěl Cimickému původně udělit státní vyznamenání, konkrétně medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury. Rozhodnutí učinil v době, kdy ještě nebyla známá obvinění proti Cimickému. Psychiatr se nakonec sám rozhodl vyznamenání nepřevzít. Prezidentská kancelář uvedla, že jeho rozhodnutí bere na vědomí a respektuje.

Někdejší Cimického nadřízený psychiatr Zdeněk Bašný České televizi již dříve řekl, že Cimického odchod z bohnické léčebny v roce 1996 souvisel právě se sexuálním obtěžováním. Cimický byl v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v letech 1981 až 1996. Ženy v médiích většinou popisovaly obtěžování právě z této doby.

Témata: Jan Cimický