Jak vážný je stav krále Karla III.? Nemůže za ním ani premiér!

Král Charles III.

Autor: Pavel Krejčí

7. února 2024 18:42

Britský král Karel III. se během léčby rakoviny nebude osobně setkávat s premiérem. S Rishim Sunakem bude udržovat pravidelné telefonické spojení, potvrdila to Downing Street. Monarcha kvůli nemoci omezil veřejná vystoupení.

"Nekomentujeme a ani nebudeme komentovat rozhovory premiéra s králem. Ale v tomto případě jsme se dohodli s palácem, že potvrdíme, že spolu budou hovořit telefonicky," řekl Sunakův mluvčí podle tiskových agentur na otázku, zda premiér dnes navštíví panovníka.

Karel III. v úterý odcestoval na sídlo v Sandringhamu v hrabství Norfolk po předchozím setkání se svým synem Harrym, který přicestoval do Londýna ze Spojených států amerických. 

Králi byl diagnostikován některý z druhů rakoviny, uvedl Buckinghamský palác v pondělí. Nemělo by jít o rakovinu prostaty, problém byl ale odhalen během nedávné léčby kvůli zvětšené prostatě. Karel III. již zahájil léčbu onkologického onemocnění.

"Král zůstává pozitivní ohledně své léčby a vyhlíží návrat k plnému vykonávání povinností v co nejkratší možné době," sdělil palác. Pro tuto chvíli odložil všechny naplánované akce, přičemž se očekává, že ho zastoupí ostatní členové rodiny. Pokračuje nicméně ve své ústavní roli hlavy státu, včetně papírování a soukromých setkání. 

Témata: Král Charles III. (Karel III.) Rishi Sunak královská rodina (gbr) Velká Británie