Hrozí v Evropě další abdikace? Rázná slova z královské rodiny!

Harald V.

Autor: Libor Frýdl

23. ledna 2024 18:33

Norský král Harald V. vyloučil v úterý možnost abdikace. Uvedl to během svého prvního veřejného projevu od nedávného rozhodnutí dánské královny Markéty II. o vzdání se trůnu. 

Šestaosmdesátiletý Harald, aktuálně nejstarší evropský monarcha, potvrdil svůj záměr setrvat na trůnu, zdůrazňujíc, že drží slovo, které dal norskému parlamentu (Stortingu) na celý život.

Během návštěvy norského tiskového centra v Oslu ho doprovázel jeho syn, korunní princ Haakon. Harald vládne Norsku již 33 let, ačkoli se v poslední době spekulovalo o možné abdikaci kvůli jeho zdravotním problémům a pokročilému věku.

Král, který má oslavit své 87. narozeniny 21. února, se v minulosti potýkal s různými zdravotními komplikacemi, včetně operace srdce a hospitalizací kvůli respiračním problémům a infekcím.

Norský král Harald V. je současným králem Norska od roku 1991. Narodil se 21. února 1937 v Oslu jako Harald Olav Alexander Moltke. Je synem norského krále Olafa V. a jeho manželky, princezny Märthy z dynastie Bernadotte.

Harald byl korunován norským králem 17. ledna 1991 po smrti svého otce. Je nejstarším ze tří dětí krále Olafa a královny Märthy. Jeho sestrou je princezna Astrid, a bratrem byl pokojný korunní princ Haakon, který však zemřel krátce po narození.

V roce 1968 se Harald oženil s Sonjou Haraldsen, se kterou má dvě děti: dceru Märthu Louise a syna Haakona, který je nynějším korunním princem Norska. Král Harald V. byl prvním norským panovníkem, který se oženil s občankou a nesejde z trůnu kvůli tomu, že jeho žena nebyla šlechtičnou.

Během své vlády byl král Harald respektovaným symbolem národní jednoty a stabilita. Norsko je konstituční monarchií, což znamená, že král má spíše reprezentativní a ceremoniální úlohu, a jeho pravomoci jsou omezeny ústavou. 

Témata: norsko Harald V.