Historický moment: Král Karel III. přednesl trůnní řeč v Kanadě!

Karel III.

Autor: Libor Frýdl

27. května 2025 21:39

Král Karel III. přednesl v kanadské Ottawě slavnostní trůnní řeč při zahájení nového zasedání parlamentu, v níž vytyčil směřování země v době globální nejistoty a také reagoval na rostoucí napětí ve vztazích s USA. Jednalo se o první trůnní řeč britského panovníka v Kanadě po téměř 50 letech. Událost zároveň symbolicky podpořila nového premiéra Marka Carneyho, jehož Liberálové zvítězili v dubnových volbách.

Trůnní řeč začala vlasteneckým tónem v době, kdy se nad Kanadou vznáší hrozba obchodní války s USA – jejím největším ekonomickým partnerem. Král nepřímo reagoval na opakované výroky prezidenta Donalda Trumpa, který zpochybňoval kanadskou nezávislost. Ačkoliv Trump nebyl jmenován, náznaky byly zjevné.

„Koruna je po dlouhá léta symbolem jednoty Kanady. Zůstává symbolem stability a kontinuity – z minulosti do přítomnosti – a také symbolem dnešní Kanady ve vší její bohatosti a dynamice,“ prohlásil král. Na závěr připomněl slova hymny: „True North je skutečně silný a svobodný!“

Král ve svém projevu dále upozornil na globální výzvy a měnící se světový řád, které mají dopad i na Kanadu. Mluvil o rozpadajícím se systému otevřeného globálního obchodu a o potřebě posílit vztahy s evropskými spojenci.

„Toto je okamžik velké příležitosti,“ zdůraznil. „Příležitost myslet ve velkém a jednat ještě větším způsobem. Příležitost pro Kanadu vstoupit do největší ekonomické transformace od druhé světové války.“

Projev se zaměřil i na konkrétní domácí ekonomická opatření. Carneyho vláda slíbila urychlit velké infrastrukturní projekty a zdvojnásobit půjčky, které podpoří větší podíl domorodých obyvatel v hlavních hospodářských iniciativách.

Do 1. července má být předložen zákon, který odstraní federální bariéry v rámci meziprovinčního obchodu a mobility pracovní síly. Podle vládních údajů tyto překážky stojí kanadskou ekonomiku až 200 miliard kanadských dolarů ročně.

Čtěte také

Král se dále věnoval i vážnému problému s nedostupným bydlením, který byl jedním z hlavních témat volební kampaně. Liberálové chtějí zdvojnásobit tempo výstavby na 500 000 nových domů ročně. Investovat hodlají do modulárního bydlení a snižování městských poplatků pro vícerojádrové bytové projekty.

Slíbili také zrušení daně z prodeje pro první kupce domů do ceny 1 milionu kanadských dolarů a daňové úlevy pro nižší střední třídu. V oblasti bezpečnosti pak plánují zpřísnit tresty za krádeže aut, vloupání, obchodování s lidmi a pašování drog.

V reakci na kritiku ze strany USA a dalších členů NATO slíbil Carney navýšit obranné výdaje na 2 % HDP do roku 2030. Trůnní řeč zdůraznila závazek k „obnově, přezbrojení a reinvestici“ do armády.

Země plánuje zapojení do evropského obranného projektu Rearm Europe a posílení své arktické přítomnosti. Zazněla i zmínka o probíhajících „vysokých“ jednáních s USA ohledně možného zapojení Kanady do systému protiraketové obrany „Zlatá kupole“, který má čelit budoucím hrozbám.

Král Karel III. svým vystoupením v Ottawě nepochybně vyslal silný signál – jak doma, tak za hranicemi. Kanadská vláda pod vedením Marka Carneyho má nyní jasně stanovený kurz v době rostoucích výzev, a to nejen hospodářských, ale i geopolitických.

Témata: Král Charles III. (Karel III.) Kanada