Helena Třeštíková dostala prestižní francouzský řád!

Helena Třeštíková

Autor: Libor Frýdl

6. března 2024 19:12

Helena Třeštíková dnes převzala francouzský Řád umění a literatury. Vyznamenání jí předal nový francouzský velvyslanec Stéphane Crouzat, který nastoupil do funkce v pondělí. 

Řád je udělován osobnostem, které se významně zasloužily o šíření umění a literatury ve Francii i ve světě. Třeštíková uvedla, že již od mládí obdivuje francouzskou kulturu a její návštěva Paříže v roce 1969, kde se setkala s tamní kulturou, ji motivovala k tomu stát se režisérkou.

V roce 2021 uspořádalo pařížské Centre Pompidou retrospektivu filmové tvorby této české režisérky, do které zařadilo jak její rané, tak novější dokumenty. Mezi nimi byly filmy jako Soukromý vesmír, části Manželských etud nebo snímky s unikátními osudy jako Katka, Marcela či Mallory.

Helena Třeštíková vystudovala dokumentární režii na FAMU, kde dnes také působí jako pedagožka. Od roku 1974 natočila více než 50 dokumentů, přičemž se specializuje na časosběrné dokumenty, kde sleduje lidské osudy v průběhu dlouhého časového období.

Za své filmy získala řadu ocenění, včetně dvou vítězství v dokumentární soutěži na festivalu v Karlových Varech a Českého lva za snímek Katka. Její filmy Forman vs. Forman, Anna, nebo René – Vězeň svobody byly uvedeny na prestižních festivalech jako Cannes nebo IDFA v Amsterodamu. 

Témata: Helena Třeštíková