Harry a Meghan nejsou jediní. Královská rodina má se skandály zkušenosti

Princ Harry a vévodkyně Meghan 4

Autor: Libor Frýdl

4. listopadu 2023 10:18

Prohlášení britského prince Harryho a jeho manželky Meghan, ve kterém oznámili svou rezignaci na královské povinnosti a aktivní účast v královské rodině, jejich stěhování do USA či zpověď o diskriminaci zanechaly v nesmazatelnou kaňku na ubruse královské rodiny. Ten ale nebyl čistý ani před tím. Sama má se skandály bohaté zkušenosti.

Abdikace Eduarda VIII.

V závěru roku 1936 se základy britské monarchie otřásly v základech, když tehdejší král Eduard VIII. propadl lásce k dvakrát rozvedené Američance Wallis Simpsonové. Manželství s rozvedenou ženou bylo považováno za nepřijatelné, nejen pro tehdejší vládu, ale také pro anglikánskou církev, nad níž Eduard VIII. stál jako její hlava. Aby mohl oženit se s Wallis Simpsonovou, abdikoval 10. prosince a vzdal se britské koruny. Tímto krokem si navždy zapsal své jméno do dějin, a to právě kvůli své tvrdohlavosti a abdikaci z lásky.

Po něm převzal trůn jeho mladší bratr, princ Albert, otec současné britské královny Alžbety II., který po svém nástupu na trůn přijal jméno Jiří VI.

Abdikace princezny Margaret

Princezna Margaret, mladší sestra královny Alžbety II., si vysloužila přezdívku "princezna rebelka" kvůli svým skandálům a nekonvenčnímu chování. V roce 1960 se provdala za módního fotografa Antonyho Armstronga-Jonese, po tom, co opustila kapitána Petera Townsenda, který byl rozvedený, což bylo v rozporu s politickými a církevními zásadami. Po více než dvou letech spekulací, mediálního tlaku a nuceného odloučení oznámila Margaret v říjnu 1955, že se vzdává plánovaného sňatku.

S Armstrongem-Jonesem (známým také jako lord Snowdon) se Margaret rozvedla v roce 1978, čímž se stala prvním členem královské rodiny od Jindřicha VIII., který podstoupil rozvod.

Rok manželských krizí

Rok 1992 byl pro britskou královnu těžký kvůli sérii manželských krizí jejích tří ze čtyř dětí. V prosinci toho roku oznámili rozchod korunní princ Charles a princezna Diana, po jedenácti letech turbulentního manželství, které nakonec skončilo rozvodem v roce 1996.

Stejného roku oznámil druhý syn královny, princ Andrew, odchod od vévodkyně Sarah Fergusonové, po tom, co byly zveřejněny fotografie, na nichž se vévodkyně objevila u bazénu na jihu Francie "nahoře bez" v náručí amerického byznysmana, který jí líbal palec na noze.

Jediná dcera královny Alžběty II., princezna Anna, se rozvedla s manželem Markem Phillipsem tři roky po jejich oddělení v roce 1989.

Smrt princezny Diany

Královna Alžběta II. byla kritizována za nedostatek projevu soucitu po smrti oblíbené princezny Diany, zvané "královna lidských srdcí." Matka princů Williama a Harryho zahynula při tragické autonehodě v Paříži v roce 1997.

Zatímco truchlící britská veřejnost pokládala miliony květin u vchodu do Buckinghamského a Kensingtonského paláce, princ Charles a jeho matka zůstávali v tichosti na hradě Balmoral ve Skotsku.

Až v předvečer pohřbu se královna objevila na veřejnosti. Zdá se, že ani nepůvodně plánovala televizní projev, ale pod tlakem svého syna nakonec ustoupila. Později však musela čelit vlně kritiky, že byla chladná, zatímco lidé upřímně truchlili.

Vztahy prince Andrewa s Jeffreyem Epsteinem

V roce 2019 praskl skandál ohledně vztahů prince Andrewa s americkým finančníkem Jeffreyem Epsteinem, který byl v červenci toho roku zatčen kvůli obviněním ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek. Mladší syn královny Alžbety II. byl obviňován, že byl zapojen do sexuálního zneužívání mladých lidí, což měl být Epsteinovi souzen, dokud nespáchal sebevraždu ve své newyorské cele.

Jedna z Epsteinových obětí, Virginia Giuffreová, u soudu tvrdila, že byla donucena k pohlavnímu styku s několika vlivnými muži, včetně prince Andrewa. Princ uvedl, že si na setkání s Giuffreovou nepamatuje.

Na konci listopadu 2019 oznámil Andrew, že se stahuje z veřejných povinností a zřekl se patronátu nad některými organizacemi a spolky.
 

Témata: Princ Harry Meghan Markle