Hans Zimmer, Pet Shop Boys, The Clash... 1000 slavných hudebníků vydalo unikátní album. Není na něm vůbec nic!

Slavné britské duo – Chris Lowe a Neil Tennant

Autor: Libor Frýdl

25. února 2025 19:39

Více než 1 000 britských hudebníků, včetně Annie Lennox, Damona Albarna a Kate Bush, vydalo v úterý tiché album s názvem Is This What We Want? (Je tohle to, co chceme?). Tento jedinečný projekt má podle BBC upozornit na plánované změny britského autorského práva, které by podle nich usnadnily technologickým firmám využívat chráněná díla k trénování umělé inteligence bez nutnosti získat licenci.

Podle návrhu britské vlády by vývojáři umělé inteligence mohli legálně využívat obsah zveřejněný na internetu, pokud se samotní vlastníci práv neodhlásí z tohoto systému. Kritici však tvrdí, že je nereálné, aby jednotliví autoři upozornili tisíce poskytovatelů AI na svůj nesouhlas a monitorovali využití svého díla na celém internetu.

Album, jehož veškerý výtěžek poputuje na podporu charitativní organizace Help Musicians, neobsahuje žádnou hudbu – pouze zvuk prázdných studií a koncertních sálů. Tím má symbolizovat možný dopad změn autorského práva na budoucnost britské hudby. Seznam skladeb na albu dokonce skládá jasný vzkaz: "Britská vláda nesmí legalizovat krádež hudby ve prospěch AI firem."

Mezi podporovatele alba patří Billy Ocean, Ed O’Brien z Radiohead, Dan Smith z Bastille, The Clash, Mystery Jets a Jamiroquai, ale také Imogen Heap, Yusuf alias Cat Stevens, Riz Ahmed, Tori Amos a Hans Zimmer.

Kate Bush v prohlášení uvedla: „V hudbě budoucnosti budou naše hlasy neslyšeny?“

Britská vláda tvrdí, že současná legislativa brzdí rozvoj umělé inteligence i kreativních odvětví, a proto je nutné hledat nový přístup, který vyváží práva autorů i technologických firem.

„Žádné rozhodnutí dosud nepadlo,“ uvedl v úterý mluvčí ministerstva pro vědu, inovace a technologie (DSIT). „Žádné kroky nepodnikneme, dokud si nebudeme jisti, že máme praktické řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.“

Organizátor protestního alba Ed Newton-Rex považuje návrhy vlády za „katastrofální pro britské hudebníky“ a „naprosto zbytečné“. Podle něj se Spojené království může stát lídrem v oblasti AI, aniž by přitom ničilo svůj světově proslulý kreativní průmysl.

Podobně se vyjádřila i zpěvačka Naomi Kimpenu, která varovala, že plány vlády „zničí vyhlídky mnoha začínajících umělců“ a umožní, aby „jejich práce byla ukradena pro zisk velkých technologických firem“.

O změně autorského práva se už v lednu vyjádřil i Sir Paul McCartney, který ji označil za „technologickou zlodějinu“, která by mohla hudebníkům a umělcům znemožnit obživu.

V pondělí zveřejnil britský list The Times dopis podepsaný McCartneym, Andrewem Lloydem Webberem, Stephenem Fryem, Kate Bush, Edem Sheeranem, Dua Lipou a Stingem, kteří varují, že plánované změny umožní technologickým gigantům drancovat kreativní odvětví.

V úterý byla v britských novinách spuštěna celonárodní kampaň „Make It Fair“ (Udělejme to spravedlivě), která vyzývá veřejnost, aby kontaktovala své poslance a vyjádřila nesouhlas s chystanými změnami.

Protest proti změnám autorského práva je tak jedním z největších, jaké kdy britský hudební průmysl podnikl. Hudebníci, skladatelé a umělci se shodují: britská vláda nesmí obětovat kreativitu ve prospěch technologických firem.

Témata: Hans Zimmer Pet Shop Boys