Freddie Mercury, vlastním jménem Farrokh Bulsara, se stal nesmrtelnou ikonou rockové hudby a jedním z nejcharismatičtějších frontmanů v historii populární kultury. Jeho extravagantní vystupování, mimořádný hlasový rozsah a schopnost ovládnout obrovské davy fanoušků z něj udělaly legendu. Přesto jeho život skrývá mnoho fascinujících faktů, které odhalují nejen jeho genialitu, ale i hlubokou lidskost.
Narodil se 5. září 1946 na ostrově Zanzibar, který tehdy spadal pod britskou nadvládu. Jeho rodiče byli Pársové z Indie, a i když se malý Farrokh narodil na africkém kontinentě, vyrůstal v kultuře protkané perskou a indickou tradicí. Již v dětství projevoval výjimečný hudební talent – ve škole v Indii se naučil hrát na piano a založil svou první kapelu The Hectics.
Jedním z nejobdivovanějších aspektů jeho osobnosti byl jeho hlas. Mercury měl rozsah téměř čtyři oktávy a dokázal přecházet od hlubokých tónů po neuvěřitelně vysoké pasáže s naprostou lehkostí. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že jeho hlasivky pracovaly s mimořádnou frekvencí vibrací, což mu umožňovalo zpívat s unikátní barvou hlasu.
Když v roce 1970 založil kapelu Queen, netrvalo dlouho a skupina se stala fenoménem. Mercury byl nejen zpěvákem, ale i klíčovým skladatelem. Právě on napsal takové hity jako „Bohemian Rhapsody“, „Somebody to Love“, „Don't Stop Me Now“ nebo „We Are the Champions“. „Bohemian Rhapsody“ se stala jednou z nejslavnějších písní všech dob, a to i přesto – nebo možná právě proto – že porušila všechny tehdejší hitparádové konvence.
Freddie byl známý svou láskou k pódiu a dramatickému výrazu. Jeho vystoupení na Live Aid v roce 1985 je často označováno za nejlepší živé vystoupení v dějinách rocku. Během 20 minut dokázal rozvášnit 72 000 lidí na stadionu ve Wembley a stovky milionů diváků po celém světě. Jeho energie, kontakt s publikem a neuvěřitelný hlas způsobily, že se tato show navždy zapsala do historie.
Za veřejnou maskou extravagantního baviče se však skrýval citlivý a často osamělý člověk. Miloval kočky, kterým psal i dopisy, když byl na turné. V jeho domě v londýnské čtvrti Kensington jich žilo několik – včetně Delilah, která se dokonce stala inspirací pro píseň stejného jména.
Mercury se celý život vyrovnával se svou sexuální identitou. V době, kdy bylo otevřené přiznání k homosexualitě stále silně tabuizováno, Freddie žil spíše v náznacích. Jeho dlouholetá partnerka a celoživotní přítelkyně Mary Austinová byla osobou, kterou označil za „jedinou skutečnou lásku svého života“. Dokonce jí odkázal velkou část svého majetku.
V roce 1991, v době, kdy už veřejnost spekulovala o jeho zdraví, Freddie oznámil, že má AIDS. Pouhý den po tomto oznámení – 24. listopadu 1991 – zemřel ve věku 45 let. Jeho smrt šokovala svět a zároveň odstartovala novou vlnu zájmu o prevenci HIV/AIDS, stejně jako o jeho hudební odkaz.
Po jeho smrti vznikla řada poct a projektů. V roce 1992 se konal koncert na jeho počest ve Wembley, na němž vystoupily hvězdy jako Elton John, George Michael, Metallica či David Bowie. Mercuryho socha dnes stojí ve švýcarském Montreux, kde rád tvořil, a dodnes k ní proudí tisíce fanoušků z celého světa.
Témata: Freddie Mercury