Elán má náhradu za Patejdla (†68): Rážovi jí dohodil kytarista!

Elán (konkrétně Jožo Ráž) během bratislavského koncertu

Autor: Pavel Krejčí

9. května 2024 9:59

Elán se od loňska vyrovnává se smrtí Vaša Patejdla, přičemž musí řešit náhradu, protože legendární slovenská kapela má naplánovaná další vystoupení, včetně koncertu v pražské O2 areně v příštím roce. Kdo se jí stává?

Nováčkem má být hudebník Pavol Bartovic, kterého navrhl spoluhráčům z kapely kytarista Ján Baláž, informoval deník Nový Čas. "Já s nám hraju v kapele Modus. Už jsem věděl, co je zač, jaký je to člověk a jestli by pasoval do naší muziky," řek Baláž v pořadu ShowTime. 

"Pro mě je to velká pocta, být členem kapely Elán. Beru to s pokorou, ale nejde nahradit Vaša, to se nedá," konstatoval sám Bartovic. 

Čtěte také

Patejdl zemřel ve věku 68 let loni v srpnu, kdy o jeho úmrtí informoval právě Elán. "S nekonečnou bolestí a prázdnotou v našich srdcích vám oznamujeme, že v nočních hodinách nás po krátké a těžké nemoci navždy opustil mimořádný a vzácný člověk, náš celoživotní přítel, výjimečný a geniální hudebník a hudební skladatel megahitů světové úrovně, pan Vašo Patejdl. Vašo, děkujeme Ti za všechno! Odpočívej v pokoji, modlíme se za Tebe a drž nám tam nahoře místo," napsali hudebníci na facebooku.

Patejdl se narodil 10. října 1954 v Karlových Varech do rodiny slovenské matky a českého otce, v jeho pěti letech se všichni odstěhovali do Bratislavy. Tam absolvoval studium skladby. V roce 1969 spoluzakládal skupinu Elán, která zažila velkou popularitu především v 80. letech.

Známá formace v čele s Jožo Rážem tehdy opakovaně uspěla na Bratislavské lyře či v anketě Zlatý slavík. Klávesový hráč ji přesto v roce 1985 opustil a dal se na sólovou dráhu. Rovněž spolupracoval se zpěvákem Richardem Müllerem, složil také hudbu k filmu Fontána pro Zuzanu. Od druhé poloviny 90. let se do Elánu vrátil.

Témata: skupina Elán Vašo Patejdl