Herec Colin Farrell, známý ze stříbrného plátna i z červených koberců, nyní čelí jedné z nejtěžších výzev svého života – otcovství v jeho nejsyrovější podobě. Spolu se svou bývalou partnerkou Kim Bordenave učinili zásadní a bolestné rozhodnutí: jejich jednadvacetiletý syn James, trpící vzácným Angelmanovým syndromem, byl nově umístěn do specializovaného zařízení, kde se mu dostane nepřetržité péče.
Farrell o diagnóze svého syna poprvé otevřeně promluvil již v roce 2007. Původně mu byla mylně diagnostikována dětská mozková obrna, což je častý omyl, protože Angelmanův syndrom sdílí některé příznaky, jako jsou problémy s pohybem, rovnováhou a mentálním vývojem. Ve skutečnosti se ale jedná o genetické onemocnění, které zasahuje nervový systém a výrazně ovlivňuje kvalitu života.
Angelmanův syndrom, ač nezkracuje délku života, s sebou přináší celoživotní závislost na pomoci druhých. Lidé s tímto syndromem často nekomunikují verbálně, mají omezené motorické schopnosti a mohou trpět epileptickými záchvaty či poruchami spánku. Farrellův syn James potřebuje neustálou péči, kterou mu už jeho rodiče nemohli plně zajistit.
„Obáváme se, že pokud by se nám něco stalo, nebyl by zajištěn dostatek péče a bezpečí,“ vysvětlil herec. „Chceme, aby James žil důstojný, šťastný a naplněný život. A víme, že v takovém zařízení k tomu má nejlepší příležitosti.“ Jejich rozhodnutí tak není motivováno úlevou od odpovědnosti, ale hlubokou snahou zajistit svému synovi stabilní budoucnost.
Farrell přiznává, že rozhodnutí nebylo snadné. Jako otec prožíval silné vnitřní dilema, zda je správné „předat“ péči o vlastního syna do rukou cizích lidí. Nakonec však převážila racionalita a snaha jednat v nejlepším zájmu dítěte.
„Každý rodič se obává budoucnosti svého dítěte, ale u dětí se speciálními potřebami je tato obava mnohonásobně silnější,“ poznamenal Farrell. „Nejde o to, co bude zítra, ale co bude za deset, dvacet let – a kdo tu pro něj bude.“
Hollywoodský herec v minulosti opakovaně mluvil o své otcovské roli a zkušenosti s výchovou dítěte se zdravotním postižením. Jeho otevřenost byla v kontrastu s běžnou praxí v showbyznysu, kde se podobné věci často tají. Farrell se však rozhodl pro transparentnost, aby zvýšil povědomí o Angelmanově syndromu a podpořil další rodiče, kteří čelí podobné situaci.
Zatímco na filmovém plátně hraje silné muže a hrdiny, v reálném životě se potýká s obavami, které zná každý běžný rodič. Láska, strach, nejistota i neochvějná touha udělat pro dítě to nejlepší – to vše se promítlo do jejich společného rozhodnutí.
Farrellova partnerka Kim Bordenave se k celé věci vyjádřila jen stručně, ale s jasným vzkazem: „Chceme pro Jamese to nejlepší. To je jediné, na čem záleží.“
Témata: Colin Farrell