Český lev: Slovensko řeší, co zaznělo z úst režiséra Bebjaka! Má televize problém?

Český lev

Autor: Pavel Krejčí

12. března 2024 17:02

Jedna z řečí pronesených na víkendovém slavnostním předávání filmových cen Český lev rozproudila na Slovensku zajímavou debatu. Proč se slovy oceněného režiséra Petera Bebjaka zabývala Rada RTVS? 

Příspěvek ze Lvů se objevil v nedělním večerním zpravodajství RTVS, přičemž problematicky je vnímáno to, že z Bebjakových slov vybrali autoři jen část, ve které filmař řekl, že "většina Slováků je ta, která bojuje za spravedlnost a demokratické principy".

Předseda rady Igor Gallo podle TASR podotkl, že režiséra nekritizuje za jeho občanský názor. V televizi ale podle něj došlo k neférovému zneužití veřejnoprávní prostoru. Podle jiného člena orgánu Jozefa Chudíka šlo o vědomou politickou manipulaci ve zpravodajství, která prý navíc není ojedinělá. 

Čtěte také

Televize reagovala prostřednictvím ředitele Ľuboše Machaje, který nechce z tohoto konkrétního případu vyvozovat systémový problém. "Nemůžeme to hodnotit jako všeobecný ráz zpravodajství," konstatoval s tím, že kritika je přesto relevantní. 

Vedoucí postava zpravodajství Mária Hlucháňová odmítla, že by bylo zpravodajství politicky manipulované. K příspěvku řekla, že autorka zřejmě považovala Bebjakova slova za důležitou zpravodajskou informaci. 

Témata: Český lev Slovensko