Téměř celý život tajil svou homosexualitu. Oženil se sice se ženou, s níž má dvě děti, jenže jejich manželství vyústilo v rozvod. Jak vlastně dožil kdysi urostlý krasavec z filmů jako Tajemství hradu v Karpatech, Adéla ještě nevečeřela či Perníková věž?

Ačkoli se Dočolomanský narodil v Polsku, vyrůstal na Slovensku, kde vystudoval VŠMU a získal angažmá ve Slovenském národním divadle, kde hrál až téměř do své smrti. Na filmová plátna se poprvé dostal díky filmu Jána Lacka Výlet po Dunaji. Od té doby se mu nabídky doslova hrnuly a na kontě má desítky filmů i rolí v televizních seriálech. Díky jeho pracovitosti a talentu se tak stal jedním z nejvýznamnějších slovenských, následně i českých herců své generace.

Michal Dočolomanský - ľúbim ťa (4:09) | zdroj: YouTube


V osobním životě však takové štěstí neměl. V mládí se sice oženil se svou láskou Martou, se kterou zplodili dceru Martu a syna Michala, jenže manželství skrývalo jedno velké tajemství. Dočolomanský totiž odjakživa tíhnul k mužům. Svazek s Martou i přesto vydržel více než dvacet let. Poté ale přišel celkem neočekávaný rozvod a Dočolomanský byl čím dál tím častěji vídán se svým kamarádem Alexandrem. Veřejnosti tak netrvalo dlouho zjistit, že jeden z nejoblíbenějších herců Slovenska je gay. Dočolomanský tuto situaci ale nezvládl a na několik týdnů strávil sám, potažmo se svým partnerem Alexandrem, jelikož nevěděl, jak se s momentální situací porvat. Časem se ale rozvířené vody kolem něj uklidnily, a tak se vrátil do práce a každodenního života. Zanedlouho ho ale čekala další rána.

V roce 2004 mu byla lékaři diagnostikována rakovina plic. Od té doby už nenatočil žádný film a přestal hrát v divadle, soustředil se totiž na léčbu. V té době už žil se svým partnerem Alexandrem v bytě v centru Bratislavy, kde se o něj jeho milovaný přítel staral. Ačkoli měl se svými dětmi a bývalou manželkou vřelé vztahy, před smrtí se herec rozhodl své majetky přepsat právě na Alexandra. Tento jeho krok se tak stal velmi diskutovaným tématem na Slovensku i v Čechách.

Michal Dočolomanský zemřel po čtyřech letech boje s rakovinou v roce 2008. Zanechal po sobě ale desítky filmů a seriálů, díky kterým si jej můžeme připomínat i nadále.

Témata:

Michal Dočolomanský | stars24.cz

Vstoupit do diskuse