Herec Václav Postránecký, který v úterý večer ve věku 75 let zemřel, patřil k oporám pražského Národního divadla, znám je i z mnoha filmů či televizních seriálů. Vedle herectví se věnoval i dabingu a režii a také vyučoval. V letech 2005 až 2011 byl prezidentem Herecké asociace.

Pražský rodák Postránecký (8. září 1943) se vyučil zámečníkem, již od dětství hrál v divadle a byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru. První angažmá získal ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, odkud přešel do tehdejšího Státního divadla v Brně.

Po studijním pobytu ve Velké Británii v roce 1968 působil až do roku 1978 v činoherním souboru Městských divadel pražských. Od roku 1979 byl členem souboru Národního divadla. Zde vytvořil řadu výrazných postav, patří mezi ně například František Fiala ze hry Naši furianti, Rogožin z Idiota, Valdštejn z Vévodkyně valdštejnských vojsk, Jindřich, princ Waleský ze hry Král Jindřich IV., Oidipús ze stejnojmenné hry či Kapulet z Romea a Julie.

Výrazně se uplatnil i ve filmu a v televizi. Například hrál jednoho ze tří otců v divácky nejoblíbenější komedii 20. století S tebou mě baví svět, milovníka života a krásných žen Karla Zajíčka ve filmu Konto separato, dědečka v Jak se krotí krokodýli či vinaře v komediích Bobule a 2Bobule.

Celkem má na svém kontě role ve zhruba 170 filmech a hlavně televizních filmech. V televizi hrál i v mnoha v seriálech, například Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto, Četnické humoresky, z novějších Cukrárna či Doktoři z Počátků. Naposledy hrál hlavního hrdinu seriálu televize Prima Krejzovi, kvůli nemoci však natáčení již nedokončil. Celkem se objevil ve více než čtyřiceti televizních seriálech.

Na FAMU učil režiséry jak pracovat s hercem a má za sebou řadu televizních a divadelních režií. Jako režisér připravil například veselohru se zpěvy Švejk, ke které napsal libreto a která měla premiéru v listopadu 2008 v pražském Divadle Hybernia. V roce 1996 režíroval televizní horor Travis.

Postránecký získal v roce 1995 Cenu Thálie za roli Podkolatova v inscenaci Gogolova Revizora. O deset let později mu přibylo další významné ocenění, tentokrát za dabing - Cena Františka Filipovského za dabování Jojo Pytláka ve filmu Zločin v ráji.

Témata:

Václav Postránecký | stars24.cz

Vstoupit do diskuse