Poprask kolem letošního udílení cen Český slavík neutichá. Ocenění se rozhodla vrátit nejen skupina Kabát, která podle výsledků bez odebraných hlasů pro kontroverzní kapelu Ortel, skončila až na druhém místě, ale také zpěvák Michal David. A to neuniklo pozornosti některých politiků a lidí z branže.

Agentura Musica Bohemica kvůli tlaku ze strany umělců zveřejnila původní čísla - tedy počet bodů před odečtením hlasů skupině Ortel a zpěváku Tomáši Ortelovi. Z nich vyplývá, že mezi kapelami vyhrál Ortel a že Tomáš Ortel byl mezi zpěváky druhý. Pořadatel ankety ale dál trvá na tom, že bez ohledu na zveřejněná reálná čísla platí oficiální výsledky zveřejněné v sobotu.

V součtu bodů před odečtem za porušení pravidel fanoušky získal Ortel mezi skupinami 36 146 bodů. Kabát, který byl v sobotu vyhlášen jako vítěz, dostal 31 072 bodů a Chinaski 18 783. Mezi zpěváky získal Karel Gott 40 529 bodů, Tomáš Ortel 31 086 a Michal David 17 993. Musica. Cenu tedy vrátili nejen Kabáti, ale Michal David.

„Čtu, co dnes hýbe mediálním světem a uvažuji - když Slavíka vrátí ještě 69 lidí, vyhraje ho letos Petr Hapka,“ okomentoval kauzu vrácených Slavíků textař, producent a současný prezidentský kandidát Michal Horáček.

„Jediná věta k letošním Slavíkům. Ta agentura Musica Bohemica, vedená jakýmsi předlistopadovým komoušem Těšínským, je galerka idiotů,“ nebere si servítky český hudební i filmový kritik a novinář Jan Rejžek, který kauzu okomentoval na sociálních sítích.

Další novinář ocenil zejména změnu v kategorii zpěvák. „Michal David vrátil Slavíka. No konečně. Normalizační hvězda je totiž skvělým barometrem nálady ve společnosti; solidarita s Ortelem vynáší, zatímco solidarita třeba s takovým Bangou je vstupenkou do pekla nenávisti na sociálních sítích. Však si tu soft normalizaci vychutnejme, přátelé. Budou nám k tomu znít rozpustilé písně z Discopříběhu,“ postěžoval si na sociálních sítích investigativní novinář a šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner.

„Musím se naučit žít s tím, že premiérem mé země bude estébák. Sekundovat mu budou komunista a hloupý populista, co vytuneloval vlastní stranu. Všichni tři na základě demokratických voleb. Fakt netuším, proč měl někdo potřebu chránit mě před faktem, že českého slavíka vyhrála skupina Ortel,“ dodal k problému senátor za Stranu zelených Václav Láska.

Témata:

Český slavík | Horáček, Michal | Marek Wollner | Láska, Václav | stars24.cz

Vstoupit do diskuse