Na herce Jiřího Pechu, který byl znám pod přezdívkou Peca, vzpomíná i Jiří Strach. Ten s Pechou spolupracoval nejen jako režisér, ale i jako herec! Dokonce si zahráli otce se synem ve známé české pohádce!

Jiří Strach Pechu zažil nejen jako režisér, ale i jako herec! „Peca“, pro kterého byl charakteristický šedivý plnovous, totiž hrál starého Lotranda v pohádce Lotrando a Zubejda.

„Přišel jsem nejen o Zilvara z chudobince, ale i o tátu starého Lotranda, který mi předal to největší poučení: "Hlavně, chlapče, nepracuj.",“ cituje Strach radu, kterou dal těsně před smrtí starý loupežník Lotrando svému synovi.

„Pod dubem, za dubem, tam si na tě počíháme, Pod dubem, za dubem, tam tě oškubem. Loupežníci z povolání to jsou páni, to jsou páni. Loupežníci z profese nejlepší jsou v okrese. My řekneme ruce vzhůru a hned máme peněz fůru, žádné jiné řemeslo nikdy tolik neneslo,“ pěl Lotrando a jeho lotři v oblíbené pohádce.

Přesto si ho prý strach bude pamatovat spíše jako režisér pohádky Anděl Páně. „Pro mě je ale především svatým Mikulášem z obou Andělů Páně. Věřím, že teď už chodí po tom pravém nebi a vidí, jak je to tam doopravdy,“ posteskl si známý český filmař.

„Byl to úžasnej kumpán a parťák, snad u nebeské brány nevyfasuje nějakého Matlu,“ dodal Jiří Strach.

Témata:

Jiří Pecha | Strach, Jiří (režisér) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse