Za ikonu trampského hnutí je mnohými svými fanoušky považován zpěvák a textař Wabi Daněk, který zemřel před rokem, 16. listopadu 2017, ve věku 70 let. Kromě neoficiální trampské hymny Rosa na kolejích jej proslavily i další písně, jako například Nevadí, Píseň, co mě učil listopad, Fram či Hudsonské šífy. Na svém kontě jich měl Daněk přes 150. Během své kariéry hrál i pro krajany v Austrálii, USA nebo v Kanadě.

Dětství prožil zlínský rodák Daněk (30. ledna 1947) obklopen skautskými a trampskými písněmi rodičů a jejich přátel z komunisty rozpuštěného skauta. Po vyučení zámečníkem a vojně se kvůli bytu přestěhoval do Chodova u Karlových Varů, kde se potkal s kapelou Plížáci. S ní se dostal i na Portu. Po návratu zpět do Zlína (tehdy Gottwaldova) se stal členem skupiny Rosa, pro kterou napsal píseň Rosa na kolejích.

Wabi Daněk - Nevadí (4:00) | zdroj: YouTube

S oběma skupinami Daněk získal Interpretační portu (v letech 1971 a 1974), tedy cenu za nejlepší hudební výkon. Autorskou portu dostal v letech 1981 až 1983 za písně Ročník 47, Fotky a Nevadí. Za zásluhy o rozvoj žánru získal v roce 1979 Zlatou Portu. Až do roku 1983, kdy odešel "na volnou nohu", pracoval Daněk jako řidič sanitky.

V roce 2012 hrál na pražském koncertě americké legendy country hudby Krise Kristoffersona, ke kterému jej někteří přirovnávají.

Témata:

Daněk, Wabi | stars24.cz

Vstoupit do diskuse