Nejslavnější česká skupina Lucie vydává nové řadové album. Následovník 16 let staré nahrávky Dobrá kočzka která nemlsá dostal název EvoLucie. Kapela na něm pracovala s přestávkami sedm měsíců. Svými skladbami na desku přispěli všichni členové David Koller, Robert Kodym, P.B.CH. a Michal Dvořák. O většinu textů se postaral Robert Kodym. Třináctipísňová kolekce se natáčela pod dohledem zvukaře a producenta Pavla Karlíka. Výsledný zvuk části skladeb vybrušovali i zkušení zahraniční producenti Mike Fraser, John Spiker, Mark Plati, Mike Clink nebo čeští zvukaři Ecson Waldes a Jiří Janouch. Zajímavý je i výčet některých hostů, mezi nimiž jsou i zpěvačka Lenny, saxofonista Vratislav Brabenec z The Plastic People of the Universe nebo kytarista Phil X z kapely Bon Jovi.

Nová nahrávka vychází u vydavatelství BrainZone na CD i vinylu a je k dostání i v kvalitnějším formátu Flac. V prvních týdnech bude v prodeji i limitovaná edice se speciálním bookletem a pamětní mincí. S novým albem kapela vyráží na halové turné. Zastaví se třikrát v Praze, dvakrát v Brně, v Ostravě, Bratislavě a Košicích. 

„Je to stará dobrá klasická Lucie, která sem tam vystrkuje růžky z přítomnosti do budoucnosti. Ten název EvoLucie vlastně hodně sedí. Prostě zase je to ta rocková kapela z Prahy, která má hodně širokej záběr,“ říká pro stars24.cz o nové nahrávce Robert Kodym.

Podle Davida Kollera je Evolucie zcela jistě pestrou nahrávkou. „Ale tak to u nás, myslím, bylo vždycky. Nikdy jsme nedrželi jenom jeden styl. Koneckonců jsme ze střední Evropy, tady je vlivů spousta. A přestože se na spoustě kapel, které se nám líbí, shodneme, každý z nás je hudebně orientovaný jinak, což vyplývá i z nástroje, na který hraje. Já v tom vidím samá plus,“ říká serveru stars24.cz Koller.

Stejně jako u předchozích alb si Lucie kromě výběru skladeb a aranží dávala záležet také na precizním zvuku. Kromě producenta Pavla Karlíka, který s kapelou spolupracoval v minulosti, se na albu kontinuálně podíleli i další zvukoví inženýři. Kromě domácích Ecsona Waldese a Jiřího Janoucha to byl například Mike Fraser, známý například z posledních pěti alb AC/DC nebo držitel několika cen Grammy John Spiker, spolupracovník Becka nebo Steve Earla. Další z nich Mark Plati, jež je proslulý jako spolupracovník Davida Bowieho, dorazil za kapelou do Česka. Výčet zámořských producentů uzavírá Mike Clink, který patří mezi veterány. Nejvíce se proslavil produkcí debutového alba Guns N’Roses Appetite for Destruction, dohromady jim produkoval pět alb, kterých se prodalo přes 90 milionů kusů.

„Přes Mikea jsme dokonce oslovili na hostování kytaristu Slashe z Guns N‘Roses. Kvůli datu vydání před turné Lucie jsme to však již nestihli realizovat. Úplně na poslední chvíli nám Mike zcela neplánovaně poslal nahrávku, do které nechal natočit původní Slashovo sólo ve skladbě Nejlepší, kterou znám Philem X, současným kytaristou Bon Jovi. Nejprve jsme si říkali, že pokud nebude Slash, tak nikoho jiného nechceme, ale nakonec kytarový part do písničky zapadl tak skvěle, že jsme se rozhodli jej tam nechat,“ popisuje pro stars24.cz manažer Lucie Ladislav Vajdička z vydavatelství BrainZone.

Kromě Phila X se v roli hostů na albu objevují i klávesista Jamie Muhoberac, který nahrával s Rolling Stones, Fleetwood Mac nebo Bobem Dylanem, kurdská zpěvačka Sakiny Teynaová, zpěvačka Lenny, saxofonista Vratislav Brabenec z The Plastic People of the Universe, pražský vokální sbor Gospel Limited, skupina Krless hrající na historické nástroje nebo stálý host kapely Adam Koller.

Posluchači na albu jistě ocení i typické společné vokály Davida Kollera s Robertem Kodymem, stylové rozpětí, které sahá od rocku až k modernější produkci producenta Marka Platiho nebo typické texty Roberta Kodyma, které se místy rozpínají od lyrických veršů v Nejlepší, kterou znám, přes zprostředkované vzpomínky svého otce na ruskou okupaci v písni 1968 až po dadaistické refrény skladby Fénixovy slzy.

Nové album EvoLucie kapela podpoří na velkolepém turné. Kromě Prahy (22. 23. a 24. 11) se zastaví v Ostravě (13.11.), Brně (17. a 18.11.) a zavítá i na Slovensko. Konkrétně do Bratislavy (27.11.) a do Košic (30.11.). Kromě novinek na něm muzikanti zahrají i všechny zásadní hity kapely a průřez celou kariérou. 

EvoLucie Tour 2018:

13.11.2018 Ostrava Ostravar Aréna
17.11.2018 Brno DRFG aréna
18.11.2018 Brno DRFG aréna
22.11.2018 Praha O2 arena
23.11.2018 Praha O2 arena
24.11.2018 Praha O2 arena
27.11.2018 Bratislava Zimný štadión Ondreja Nepelu
30.11.2018 Košice Steel Aréna

Témata:

Lucie (hudební skupina) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse