Tenistka Lucie Šafářová ukončí na lednovém grandslamovém turnaji Australian Open kariéru. Finalistka dvouhry na antukovém Roland Garros z roku 2015 to oznámila před finále Fed Cupu.

"Tenis pořád miluju, bude mi chybět, zůstanu součástí prostředí, ale chtěla jsem skončit hezky a teď je ten čas," řekla na tiskové konferenci. "Kariéra byla krásná, jsem spokojená, čeho jsem dosáhla, ale chtěla bych skončit v tom hezkém a nechtěla se trápit na malých turnajích. Vím, že na to zdravotně ani nemám," dodala.

Jednatřicetiletá brněnská rodačka vystoupala během kariéry až na páté místo žebříčku ve dvouhře a v deblu byla loni světovou jedničkou. Vedle finále French Open si zahrála v singlu i semifinále Wimbledonu 2014 a získala sedm titulů na WTA, ten poslední v dubnu 2016 na antuce v pražské Stromovce. S Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou vyhrály v deblu pět grandslamů.

"Co může tenista v kariéře dosáhnout, to jsem víceméně dosáhla. Mohlo to být ještě lepší, ale můžu být spokojená," řekla bronzová olympijská medailistka ze čtyřhry na hrách v Riu de Janeiro 2016, kde hrála s Barborou Strýcovou.

Z trenérů se u ní mimo jiné vystřídali David Kotyza či Srbka Biljana Veselinovičová, největší úspěchy zaznamenala pod vedením Kanaďana Roba Steckleyho.

Čtyřnásobnou vítězku Fed Cupu často během 16 let na okruhu WTA omezovaly zdravotní komplikace. "Byly samozřejmě z tenisu, stresu, ale především z cestování. Proto jsem se rozhodla jít jinou cestou, která mě udělá šťastnější."

Až po Melbourne odloží raketu, bude nejdříve odpočívat. Má nabídky dál pracovat v tenisu, třeba dělat manažerku, ale oddech bude na prvním místě. "Mám seznam věcí, které bych chtěla vidět. Projela jsem s tenisem spoustu zemí, ale teď bych je chtěla i poznat," řekla a zmínila se třeba o Novém Zélandu nebo Grand Canyonu.

A v blízké budoucnosti si splní další sen. Miluje kávu a plánuje otevřít kavárnu. "Udělala jsem si kurz baristy, už jsme i vzdělaná. Už se to rýsuje," uvedla s evidentním nadšením, které v posledních měsících při tenisu hledala jen nárazově.

Šafářová se v poslední době ocitla v hledáčku médií především kvůli vztahu s hokejistou a manželem Lucie Vondráčkové Tomášem Plekancem. 

Už se dokonce šuškalo o tom, že si Pelkanec Šafářovou nastěhoval k sobě domů. Jenže i tenhle vztah by nakonec mohl velmi rychle ztroskotat! Tenistka si prý totiž všechno začíná promýšlet – a na vztahu s hokejistou našla celou řadu negativ!

Šafářové se údajně nelíbí ani to, že Plekanec vše uspěchal. Dokonce by prý chtěl s tenistkou i dítě, ta si to ale tak rychle nepředstavovala. Otázkou tedy je, zda se jim tyhle zásadní rozpory a překážky podaří překonat.

Témata:

Lucie Šafářová | stars24.cz

Vstoupit do diskuse