Jan Novák
stars24.cz

Písní Hey Jude uzavřela dnes v Českých Budějovicích zpěvačka Marta Kubišová svůj poslední koncert. Definitivně jím zakončila kariéru, v den svých 75. narozenin a ve svém rodném městě.

Ve vyprodaném sále Kulturního domu Vltava bylo kolem 800 diváků, kteří ji před přídavky i po nich odměnili ovacemi ve stoje. Od lidí ze svého štábu dostala po prvním přídavku dort s hořící prskavkou. Potlesk po písni Modlitba trval několik minut.

Kubišová byla jednou z hvězd československé hudební scény 60. let. Za normalizace se ocitla v nemilosti komunistického režimu. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit k vystupování až téměř po dvaceti letech v listopadu 1989.

Dvouhodinový koncert, při němž zaznělo přes 20 písní, zahájila skladba Někde musí být ráj. V první části zazpívala Kubišová písně Cesta, Lampa nebo Ring - o - ding o zvonkových lidech, kterou po roce 1989 zpívala i s Anetou Langerovou nebo Hradišťanem. Došlo i na písně Nechte zvony znít, Dobrodružství s Bohem Panem, Balada o kornetovi a dívce, Mamá či jako poslední před přídavky cover verzi Hey Jude od Beatles.

"Ani tomu sama nevěřím, že je to poslední koncert," řekla v úvodu Kubišová a dodala, že klavírista Petr Malásek prohlásil, že v programu musí být i ty "ozpívané písně". Publikum se do rytmu poprvé roztleskalo při písni S nebývalou ochotou, páté v pořadí. Jako přídavky zazpívala Kubišová písně Magdalena a Modlitba, před nimi jí gratulovala na pódiu řada lidí. Po velkém potlesku dala jako třetí přídavek opět Hey Jude.

Před jednou písní připomněla zesnulého textaře Jana Schneidera. Po písni Dobrodružství s Bohem Panem jí primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda předal vyznamenání Za zásluhy a květinu. "Slavíci se dají získat víckrát, ale medaile Za zásluhy z Českých Budějovic jen jednou. Můžete to nosit i na civilním oděvu," řekl primátor. A dodal, že když bude mít Kubišová ještě nějaký koncert, mohla by od města dostat i medaili Za statečnost, kterou by si podle něj rovněž zasloužila.

Před začátkem posledního koncertu Marty Kubišové zazněly v budějovickém kulturním domě z videozáznamu zdravice Karla Gotta, Jitky Zelenkové a Lucie Bílé. Zvukař dnešního představení Oldřich Kukla ČTK řekl, že je škoda, že Kubišová končí se zpíváním. "Ale jsme rádi, že jsme u toho. Je to skvělá ženská," dodal.

Dnešní koncert završil rozlučkové turné. Série vystoupení nazvaných Marta naposledy začala 26. září v Košicích. Podle manažerky turné Jitky Doubravové se zpěvačka na poslední koncert těšila, "že to bude mít za sebou". "Nebere to nějak jinak, že má narozeniny, je to normální ženská," uvedla Doubravová a dodala, že Kubišová teď bude psát knihu, odpočívat i cestovat.

Jedním z důvodů ukončení kariéry je i zpěvaččin zdravotní stav. Předloni prodělala infarkt, který ji, jak říká, "vyvedl z omylu o nesmrtelnosti".

Témata:

Marta Kubišová | stars24.cz

Vstoupit do diskuse