Jan Novák
stars24.cz

Syn Věry Špinarové odmítl státní vyznamenání, které chtěl zpěvačce posmrtně udělit prezident Miloš Zeman. Prezident má být podle Adama Pavlíka reprezentací národa a takovým pan Zeman prý pro zpěvačku nebyl.

"Jsem přesvědčený, že by si to ocenění neodnesla. Pro ni nebyla ocenění důležitá. A navíc pana Zemana vůbec neměla ráda, takže by tam nešla," řekl Pavlík.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dnes ČTK řekl, že k vyznamenání Špinarové vyzývali Zemana občané. "Její syn to však odmítl, a na seznamu oceněných proto nebyla," řekl mluvčí.

Zeman nominaci Špinarové na státní vyznamenání in memoriam odtajnil během třídenní návštěvy v Moravskoslezském kraji. Pavlík se rozhodl po konzultaci s rodinou, kanceláři prezidenta to sdělil telefonicky, a tím to pro něj podle jeho slov skončilo. "Záležitost považujeme za mimořádně nešťastnou a mimořádně smutnou, ovšem nezaviněnou ze strany Pražského hradu," uvedl Ovčáček.

V roce 2013 odmítl přijmout vyznamenání od Zemana hudebník Vladimír Mišík. Důvodem bylo to, že nesouhlasil s některými jeho rozhodnutími. O rok později vrátil režisér Jan Němec medaili Za zásluhy II. stupně, kterou převzal už v roce 2002 od Václava Havla. Protestoval tak proti některým oceněným, které vybral Zeman. Loni nominaci na státní vyznamenání odmítl bývalý premiér, předseda Senátu a někdejší disident Petr Pithart. Možnosti získat vyznamenání se vzdal také astrofyzik Jiří Grygar.

Zeman dosud každý rok 28. října vyznamenal mezi 29 až 35 osobnostmi, letos by jich mělo být podle informací ČTK o něco více. Vyznamenání by měli dostat rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica a vídeňský starosta Michael Häupl. Mezi oceněnými by měl být i Vladimír Mařík, zakladatel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Vláda Zemanovi navrhla vyznamenání hasiče Jana Odermatta, který podlehl zraněním z požáru lakovny ve Zvoli u Prahy.

Mladá fronta Dnes uvedla, že mezi vyznamenanými bude i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, automobilový závodník Karel Loprais, bývalý náčelník generálního štábu Karel Pezl a in memoriam válečný veterán Antonín Šubrt. Lidové noviny za pravděpodobně vyznamenané označily historika Petra Čorneje a stíhacího letce z řad britské RAF Miroslava Liškutína.

Ovčáček ČTK potvrdil informace Aktuálně.cz, že letos bylo do Vladislavského sálu pozváno více hostů než v minulosti. Hrad očekává kolem 800 hostů.

Témata:

Věra Špinarová | Adam Pavlík | státní vyznamenání | Miloš Zeman | stars24.cz

Vstoupit do diskuse