Klus už to nevydržel a vybouchl: Končím! V televizi a rádiu už mě neuvidíte! Poděkujte Babišovi!

Tomáš Klus

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

23. července 2018 14:39 | Aktualizováno: 26. července 2018 0:21

Populární zpěvák a hudebník Tomáš Klus končí v médiích, která patří mediální skupině Mafra. Jako důvod tohoto rozhodnutí uvádí především osobu premiéra Andreje Babiše.

Klus se k tomu rozhodnutí uchýlil během akce Colours of Ostrava, která mu udělala jasno v tom, že nedůslednost mlží a bere vítr z plachet. "Tož jsem poučen. Stalo se totiž, že jsem si otevřel hubu směrem k lidem, s nimiž sedávám u stolu a společně se čílíme, jak nás Šéf pomalu ale jistě nakupuje. Titéž lidé pak na svých profilech postovali zprávy z vip zóny festivalu, Fresh and Food prostoru dotovaného holdingem Grantového magnáta," napsal na sociální síti.

Nemohl se prý ubránit dojmu, že za chléb a hry jeho přátelé přivřeli oči nad tím, že "Šéf", jak tituluje Babiše, v té velké hře prostě nehraje podle pravidel. "Jsme tady kvůli hudbě. Jsme tady, páč je to naše srdcovka. Jsme tady na diskuze, za atmoškou. Jsme tady pro cukrovou vatu. To je fuk. Jste tam. Legitimizujete způsob Šéfovy hry. Říkáte, ano, v tomhle případě ano. Ale ve vlaku do Prahy už je to zase Zloduch. Být trochu pro a trochu proti naší společnosti už párkrát zlomilo vaz, není čas se poučit a zpevnit své postoje?" ptá se.

V tu chvíli mu prý přišla zpráva, že dělá machra a přitom ho hrajou na Óčku, že tam dokonce nedávno byl a že dal rozhovor Mladé Frontě. "Nezbývá, než uznat svou nedůslednost, svou chybu a pochlapit se, neboť věřím, že nejasná doba potřebuje jasná stanoviska. Ne proto, že bych se nějak zvlášť vyžíval v rebelii, nebo že bych chtěl soudit čtenáře a diváky Mafry, její zaměstnance, z nichž mnozí patří do okruhu mých přátel, ale proto, abych si zachoval možnost svobodně (o tom) mluvit," dodal.

"Dát najevo svůj nesouhlas s vedením naší země, ne proto, že bych se vyžíval v politických půtkách, že bych chtěl soudit ty, kteří demokraticky zvolenému vedení věří, ale proto, abych se jasně vymezil nebezpečí, které vnímám neustálým měněním stanovisk, vedoucím až k vládě opřené o komunisty a na němž se odmítám podílet. Mám na to právo stejně jako každý, kdo v tom samém spatřuje spásu," píše Klus.

Věří, že jen jasné stanovisko každého z nás napříč názorovým spektrem nás nasměruje ke konstruktivnímu dialogu, který je podle něj potřeba. Teprve až budeme v souladu se svým svědomím a schopni argumentovat věcně a bez emocí, si budeme schopni promluvit o tom, co vlastně chceme a jak k tomu dojdem," domnívá se.

"Že volíme jiné cesty, strany a prostředky, je přirozené a respektuji to, jen upřímně doufám, že za každou naši volbou stojí vědomí příčiny a následku. Že každá naše volba nekončí momentem rozhodnutí, ale postupně se promění v bdělé pozorování jejích následků a přímých reakcí na ně," uvedl dále Klus.

Upozornil, že politika je s námi denně, jejím výsledkem je chodník po kterým jdeme do práce i to, jaká práva v té práci máme, určuje i to, jakým způsobem budou vzdělávány děti, nebo jak na tom budou staří lidé.

"Rezignovat na ni znamená vzdát se možnosti něco změnit. Často slyším, že jsme politikou unavení, naštvaní, zdecimováni. Čí je to vina? Politiků? Ale komu jsou odpovědní?

Karel Kryl říkal, že politikům se nemá věřit, mají se kontrolovat a je to mistrův klenot. My jsme zodpovědní za to, jak se nám žije. My jsme vrchní kontrolor, skutečnej šéf. Kdo tomu nevěří, nebo podlehnul dojmu, že stejně nic nezmění si lže do kapsy," píše Klus.

"Takové myšlenky posilují pozici těch, kteří jsou ochotni si z našeho úhlu pohledu “špinit ruce” politikou a budou tam tak dlouho, jak jim to dovolíme. Stejně tak politika bude špinavá do té doby, do kdy ji jako žumpu budeme vnímat. Je našim nejupřímějším zrcadlem, možná proto se na ni tak neradi díváme. Úroveň jednání ve sněmovně, v senátu, na krajích i v Unii, je naši úrovní. Jsou to námi volení zástupci. Zastupují NÁS," dodává.

"Nelíbí-li se někomu jak se chovají, má právo se vyjádřit, stejně tak, jako má právo projevit nadšení ten, komu se jejich chování líbí. Hádat se kvůli tomu je ztráta času a především energie, která by se lépe zhodnotila ve snaze pochopit protistranu," tvrdí zpěvák.

"Mám ve své smlouvě o dílo klauzuli, kterou si vyhrazuji právo nehrát tam, kde tečou Šéfovy peníze. Připojuji k tomu nyní i svůj bojkot Mafry a všech bezkrupulózních, konkurenci a životní prostředí likvidujících podniků Velkostatkohnojaře. (zasmlouvované akce, kde je Mafra mediálním partnerem rušit nemohu, ale zahrnu tuto výjimku do smluv budoucích)," napsal dále.

Dělá podle svých slov proto, že věří, že jen poctivé, ucelené vymezení a projev nesouhlasu každého, kdo má o úmyslech toho, jenž křivě přísahá, pochybnosti, má šanci ustát destruktivní sílu jeho mamonu a normalizačních praktik. 

"Neznamená to, že se slepě zabetonuju v protestu, naopak jsem pro dialog s těmi, kteří to mají jinak a jsou ochotni o tom mluvit. Věřím totiž, že jediným východiskem je najít společnou řeč. Ne v tom, že pravdu má ten, nebo tamten, ale v tom, že je potřeba ji najít. A to zvládneme jedině spolu. Jsem k dispozici si s kýmkoli promluvit a jsem otevřen pluralitě názorů. Jsem rozhodnutý, že nedám svou možnost svobodné volby, svou možnost promluvit a svobodně projevit názor zadarmo," uzavřel.

Témata: Tomáš Klus Andrej Babiš