Desítky lidí se dnes přišly do strašnického krematoria rozloučit s Marií Poledňákovou, autorkou oblíbených televizních komedií a filmů. Režisérka a scenáristka zemřela 8. listopadu ve věku 81 let. Kromě rodiny a přátel přišli na poslední rozloučení s filmovou autorkou herečtí kolegové, především ti, které do svých filmů obsadila.

Před rakví promluvili Pavel Nový, Vlastimil Harapes a Eva Holubová, na obřad přišli také Jiří Bartoška nebo Eliška Balzerová. "Budu na ni vzpomínat jako na člověka, s nímž jsem strávil mnoho pracovních dnů, protože jsem s ní točil filmy Líbáš jako bůh a Líbáš jako ďábel. Dělala mainstream na té úrovni, na které už se dneska nedělá. Dělat veselohru je strašně těžké," řekl před obřadem novinářům Bartoška.

Prostor před krematoriem zdobila velká obrazovka s portrétem režisérky, obřad po několika skladbách a projevech přátel zakončil sestřih z nejznámějších scén z jejích nejslavnějších filmů. Přítomní pak rakev na poslední cestě vyprovodili dlouhým potleskem.

Poledňáková byla režisérkou mnoha dětských a rodinných filmů, k nimž si většinou psala také scénáře. Na přelomu 70. a 80. let natočila několik komedií, které jsou u diváků oblíbené dodnes. Zasloužily se o to zejména televizní snímky Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Příběh osmiletého Vaška ztvárněného Tomášem Holým, který mamince nabízí potenciální tatínky podle svých představ, se na obrazovce poprvé objevil v roce 1977. O rok později bylo natočeno jeho volné pokračování.

Do režisérčiny filmotéky se řadí také třeba snímky Královské usínání, Královský gambit, Škaredý podzim 1938, Pražský chodec, Kotva u přívozu, Zkrocení zlého muže či Dva lidi v zoo. Film S tebou mě baví svět z roku 1982 byl na základě divácké ankety vyhlášen koncem 90. let nejlepší českou veselohrou 20. století. Odehrává se v zimních kulisách zasněžených Beskyd, snad i proto se na televizní obrazovky vrací nejčastěji v době vánočních svátků.

Za filmovou kameru se Poledňáková vrátila počátkem nového tisíciletí a po 15 letech a natočila zmíněné komedie s Jiřím Bartoškou.

Témata:

Poledňáková, Marie | úmrtí | Nový, Pavel (herec) | Jiří Bartoška | Eva Holubová | stars24.cz