Ve věku 82 let zemřel známý sexuolog Radim Uzel, který v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. Navzdory tomu si ještě počátkem března na Pražském hradě osobně převzal státní vyznamenání.

O Uzlově úmrtí informoval s odkazem na informaci od člena jeho rodiny deník Blesk. Respektovaný odborník zemřel v noci z neděle na pondělí v nemocnici v pražském Motole, pohřeb se uskuteční v rodinném kruhu.

Sexuolog před pár měsíci uvedl, že mu byla diagnostikována vážná nemoc, konkrétně šlo o rakovinu.

Na veřejnosti se naposledy ukázal počátkem března, kdy se na Pražském hradě předávala státní vyznamenání. Převzal si medaili Za zásluhy I. stupně, kterou mu současný prezident Miloš Zeman udělil již v roce 2020.

Uzel byl respektovaným gynekologem, sexuologem a vysokoškolským pedagogem, zasloužil se také o popularizaci zmíněných oborů, ať už texty v tisku, rozhovory či televizními výstupy. 

Angažoval se také v politice. Před revolucí byl členem KSČ, po ní byl členem pražského zastupitelstva. Několikrát také neúspěšně kandidoval do Senátu.

Uzel se narodil 27. března 1940 v Ostravě. Vystudoval brněnskou lékařskou fakultu, pracoval nejprve v Ústí nad Orlicí, Brně a Františkových Lázních. Po deseti letech se stal krajským ordinářem pro gynekologickou sexuologii a endokrinologii v Ostravě. Po roce 1989 přešel do Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.

Mezi prvními reagoval na smutnou zprávu stomatolog Roman Šmucler. "Pamatuji si, jak mi jednoho dne řekl: 'Už nechci trávit čas v ordinaci, umřít tam. Chci užít zbytek života, budu dělat showbusiness a bavit se, než umřu!' Užil tak přes 20 let. Asi dobrá volba. Budeš nám chybět," uvedl na twitteru

Témata:

Uzel, Radim | úmrtí | stars24.cz