Cena Davida Stypky určená pro neprávem opomíjené autory a interprety, kteří se vyznačují mimořádně kvalitní a osobitou tvorbou, se bude od letošního roku udělovat v Ostravě. Ocenění bude součástí Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar, které se letos uskuteční popáté a předány budou v Multifunkční aule Gong 25. dubna.

ČTK to dnes řekl Aleš Honus ze společnosti ProJantar, která ceny vyhlašuje. Kytarista, zpěvák a skladatel Stypka loni 10. ledna podlehl ve věku 41 let dlouhé nemoci.

"Cenu udělujeme s laskavým souhlasem Stypkovy rodiny. O laureátovi Ceny Davida Stypky rozhodne odborná porota. Cena je inspirována příběhem umělce, který na své docenění čekal asi dvě desetiletí a dnes je pro mnoho hudebníků nedostižným vzorem," uvedl Honus.

Vysvětlil, že s prvotním nápadem na ocenění přišel hudební publicista Milan Bátor, který je členem hudební poroty Cen Jantar. Během diskuse s organizátory i členy poroty účastníci dospěli ke zcela jasné definici ceny. Má připomínat Stypkovu cestu na výsluní populární hudby, která byla v jeho případě velmi trnitá, houževnatá a plná odříkání. "Čas od času se objeví někdo naprosto výjimečný, ale díky nepodbízivému charakteru své tvorby se nedostane k většinovému publiku. Přitom má třeba na svém kontě počiny hudebně a textově mnohem výraznější než mainstreamovými médii preferovaná produkce. A právě takové osobnosti jsme se rozhodli letos poprvé udělit Cenu Davida Stypky," řekl Bátor.

Maminka hudebníka Marie Stypková uvedla, že cena je jak pro ni, tak pro celou rodinu obrovská čest. "Věřím, že má radost tam v nebeských výšinách i Davídek. Cena bude představovat krásnou vzpomínku i pro jeho tři děti. Věděla jsem vždycky, že byl ve své tvorbě výjimečný a originální, a maximálně mu fandila. On sám ke svým textům říkával, že je to dar shůry," uvedla k Stypková.

"Ceny Jantar byly už uděleny čtyřikrát a každoročně se ukazuje, že poroty mají z čeho vybírat a mezi nominacemi není nikdo jen do počtu, vždy jde o velmi kvalitní umělce. Jsem rád, že letos dojde kromě tradičního předání výročních cen a dvou cen za celoživotní přínos také k předání nové Ceny Davida Stypky, a věřím, že hudebníkům, kteří ji obdrží, tato cena výrazně pomůže k jejich zviditelnění," řekl náměstek moravskoslezského hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Výroční Ceny Jantar, které jsou určeny pro umělce s vazbou na Moravskoslezský kraj, budou letos uděleny 25. dubna, a to v osmi kategoriích zahrnujících kromě hudby i výtvarné umění, literaturu a divadlo. Cena Davida Stypky ale nebude jedinou novinkou letošního ročníku. Uděleno bude i několik dalších zvláštních cen, například za inscenaci roku a za mimořádné ztvárnění malé role v kategorii činoherního divadla.

"Výrazně jsme zapracovali na změně charakteru galavečera, protože bychom rádi publikum a uměleckou obec překvapili něčím novým a originálním," řekl Honus. Galavečer budou letos poprvé moderovat herečka Kristýna Leichtová a režisér Vojtěch Štěpánek, v průběhu večera vystoupí například klavírista Tomáš Vrána, operní pěvkyně Tereza Kavecká, Mirai Navrátil s kapelou Bandjeez, písničkářka z Beskyd Moonshye či kapela CI3. Na pódiu bude i letos přítomen dvacetičlenný orchestr, se kterým vystoupí také pěvecký sbor Chorus Ostrava.

Témata:

David Stypka | stars24.cz