Věra Špinarová patří mezi české pěvecké legendy. Víte, jak se slavné zpěvačce povedlo dostat se až na vrchol?

Špinarová se narodila 22. prosince 1951, v Ostravě se vyučila v oboru chemie-prádelní čištění. Osudem se jí ovšem záhy stala hudba. Několik let hrála na housle, poté přešla na kytaru, nakonec ale zvítězil zpěv. V 16 letech dostala nabídku na první nahrávku a poté vystupovala s několika kapelami.

Stejně tak jako některé její kolegyně na sebe poprvé upoutala v soutěži pěveckých talentů. Klíčovou událostí v jejím životě se stalo angažmá u skupiny Majestic, kde se vystřídala s Marií Rottrovou. Právě s Majesticem nahrála svůj první singl Music Box, který ji katapultoval mezi špičku popmusic.

V roce 1972 s Majestickem vydala i první sólové album nazvané Andromeda, ve skupině potkala také prvního manžela Iva Pavlíka. V roce 1974 se jim narodil syn Adam, manželství se ale později rozpadlo. Během let vydala několik desek a desítky singlů a její skupina Speciál měla například ještě v roce 1987 za měsíc 25 koncertů.

Potom jich ale začalo ubývat a kapela se nakonec rozpadla. Špinarová se postupně stáhla do ústraní. Pozornost médií tak poutalo hlavně její druhé manželství se zpívajícím bubeníkem Vítězslavem Vávrou, které skončilo neslavně.

Špinarovou proslavily písně Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo zpívaná verze melodie z filmu Tenkrát na západě s názvem Jednoho dne se vrátíš. Dokázala bravurně zazpívat rock, blues i pop, na vrcholu kariéry se o ní říkalo, že má největší hlasový rozsah z tuzemských zpěvaček středního proudu.

Největší slávu zažívala v 70. a 80. letech. Poté ale přišlo období, kdy uvažovala o konci kariéry, přišel rozpad manželství a problémy s alkoholem. Všechno ale dokázala hodit za hlavu a v roce 2000 "restartovala" svou kariéru.

Témata:

Věra Špinarová | stars24.cz