Skladatel a zpěvák Jaromír Nohavica si ponechá Puškinovu medaili, kterou v roce 2018 dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina. Proč a za co se medaile uděluje?

Nohavica ocenění získal podle oficiálního vyjádření Kremlu za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. Medaili si Nohavica převzal v listopadu 2018 v Kremlu osobně. Převzetí medaile vyvolalo polemiku mezi Nohavicovými příznivci i v médiích.

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Třícentimetrová stříbrná cena má na lícové straně profil ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo.

V Česku je nositelem Puškinovy medaile kromě Nohavici také někdejší prezident Václav Klaus. Ocenění mu udělil prezident Putin v roce 2007. Klaus, kterému medaili na Pražském hradě předal ruský velvyslanec, tehdy uvedl, že ocenění je dalším potvrzením dobrých česko-ruských vztahů, které "opět nalézají svoji normálnost". V březnu 2018 byl Puškinovou medailí oceněn také předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka.

Témata:

Jaromír Nohavica | stars24.cz

Vstoupit do diskuse