Česká televize (ČT) uspořádá 1. března na Václavském náměstí v Praze benefiční koncert na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině. Na akci vystoupí například kapely Mig 21, Chinaski a Pražský výběr, Marie Rottrová a Tomáš Klus či hudebníci z České filharmonie. Řada dalších umělců se do programu postupně přidává.

Výtěžek poputuje do sbírky Člověka v tísni SOS Ukrajina. ČTK o tom informovala mluvčí ČT Karolína Blinková.

"Bez nároku na honorář vystoupí desítky umělců. Hodinu a půl trvajícím programem, jenž divákům zprostředkuje i náhled na aktuální situaci na Ukrajině či vhled do života Ukrajinců v Česku, provede dvojice Světlana Witowská a Daniel Stach," uvedla Blinková.

Přímý přenos odvysílají od 20:10. Obdobně iniciovala ČT minulý rok benefiční Koncert pro Moravu konaný na pražské Kampě s rekordním výtěžkem z dárcovských SMS zpráv na pomoc vesnicím postiženým přírodní katastrofou.

Výtěžek úterního koncertu poputuje do sbírky Člověka v tísni SOS Ukrajina. Organizace humanitární pomoc na Ukrajině poskytuje od roku 2014 a jakmile to situace umožní, soustředí se její týmy na zajištění nejzákladnějších potřeb – potravin a zázemí pro vnitřní uprchlíky. Člověk v tísni je připraven pomoci nejen na Ukrajině, ale v případě potřeby i v okolních zemích, pokud je zasáhne uprchlická vlna.

Diváci mohou sbírku podpořit zasláním DMS ve tvaru DMS SOSUKRAJINA 30, DMS SOSUKRAJINA 60 nebo DMS SOSUKRAJINA 90 na telefonní číslo 87 777 nebo darem na sbírkový účet 93209320/0300.

Tuto neděli spolek Podtvrzí a Čítárna Unijazz organizují benefiční koncert Kulturní infuze v Lucerna music bar na podporu Ukrajiny. Veškerý výdělek půjde na konto Červeného kříže. Vystoupí Zrní, Ventolin, Bert & Friends, Madhouse Express, Vepřové komety, Adrian T. Bell a další.

Česká kulturní scéna v čele s kulturními institucemi, jako jsou Festival svobody, Signal Festival, Jatka 78, Rock for People, Prague Pride a další, se rozhodla vymezit vůči agresi Ruska na Ukrajině, připojit se ke společné výzvě #kulturaproukrajinu a uspořádat 3. března od 18:00 benefiční koncert na pražské Kampě. Jeho cílem je vyjádření solidarity ukrajinským obyvatelům a vybrání peněz na jejich podporu. Během koncertu vystoupí čeští hudební interpreti a osobnosti kulturní scény. Program bude upřesněn v budoucích dnech.

Podporu Ukrajině vyjádřily různé české kulturní, akademické a společenské instituce. Divadla se přidávají s další podporou po symbolickém vyvěšování vlajek. Některá oznámila benefiční představení. Organizátoři festivalů 3KinoFest a Ukrajina film fest vyjádří podporu a solidaritu Ukrajině projekcí filmů v několika pražských kinosálech. Výtěžek z projekce bude věnován na transparentní účet neziskové organizace Post Bellum, která konkrétní pomoc pro obránce Ukrajiny zajišťuje.

Témata:

Tomáš Klus | Skupina Chinaski | Skupina MIG 21 | Česká televize | stars24.cz

Vstoupit do diskuse