Světová média si všímají úmrtí české folkové zpěvačky Hany Horké. Informuje o něm například britská stanice BBC, francouzská agentura AFP, některá německá, italská, španělská, ale i brazilská či mexická média. Upozorňují zejména na slova jejího syna Jana Reka, podle něhož zemřela poté, co se záměrně nakazila koronavirem. Zpěvačka kapely Asonance zemřela v neděli ve věku 57 let.

Hana Horká nebyla proti covidu-19 očkovaná a na sociálních sítích uvedla, že se zotavuje poté, co měla pozitivní test na koronavirus. O dva dny později zemřela, připomíná na svém webu BBC, která hovořila se zpěvaččiným synem. Ten britské veřejnoprávní stanici řekl, že jeho matka se nakazila úmyslně, když se přes Vánoce infikovali on i jeho otec, kteří jsou oba plně vakcinováni. Horká se podle něj rozhodla zůstat s nimi a vystavit se viru.

Zpěvačka se chtěla nakazit, aby byla méně omezena v pohybu, sdělil Rek BBC. Tato stanice rovněž připomíná slova jeho matky, která na facebooku dva dny před smrtí oznámila, že chorobu prodělala a že se zotavuje. "Takže bude divadlo, sauna, divadlo, koncert, sauna," napsala. V neděli umělkyně podle svého syna řekla, že se cítí lépe a oblékla se na procházku. Pak ji ale začala bolet záda, a tak si šla lehnout, popisuje BBC. "Asi za deset minut bylo po všem. Udusila se," řekl stanici Rek.

Zpěvaččin syn podle BBC zdůraznil, že jeho matka nevěřila bizarním konspiračním teoriím o vakcínách. "Její filozofie byla taková, že byla více v pohodě s myšlenkou dostat covid, než se nechat očkovat. Ne, že bychom se nechali očipovat, nebo něco podobného," uvedl její syn. Řekl také, že se nyní snaží o okolnostech smrti své matky veřejně hovořit proto, aby přesvědčil ostatní k očkování.

Některá další média, jako je francouzská agentura AFP či britský bulvární deník Daily Mail, rovněž připomínají, že Rek ze smrti matky de facto obvinil některé české odpůrce očkování. Ti ji podle něj přesvědčili, aby se nenechala vakcinovat. "Vím přesně, kdo za jejími názory stojí. Rok jsem to měl na talíři. Je smutné, že věřila víc cizím lidem než vlastní rodině," cituje Reka AFP.

V podobném duchu o smrti Horké informují i další média, jako například španělský El País, francouzské Le Figaro, německé servery Stern, Der Tagesspiegel, rakouský web Heute, italská stanice Sky TG24, maďarský web 24.hu, ale i mexický zpravodajský portál El Universal a brazilský Globo, které se odkazují na Rekův rozhovor s webem iRozhlas.cz.

Témata:

Asonance (kapela) | Noviny / tisk | stars24.cz

Vstoupit do diskuse