Česko dnes přišlo o legendu. Na cestovatele Miroslava Zikmunda ale vzpomínají nejen lidé z cestovatelského a kulturního prostředí, ale i političtí představitelé.

Zprávu o Zikmundově úmrtí dnes přijala s lítostí řada lidí, muzeí i divadel. Zikmund byl kromě cestování autorem i řady dokumentárních knih a filmů a své jméno si tak prosadil i ve světě kultury.

A nepřekvapivě i v politice. Kancelář prezidenta republiky. Kancelář prezidenta republiky na twitteru uvedla, že zprávu o Zikmundově také přijala s lítostí.

Připomněla, že cestovatel v roce 1999 obdržel státní medaili Za zásluhy a o pět let později byl vyznamenán Řádem Tomáše G. Masaryka. "Čest jeho památce a upřímnou soustrast všem pozůstalým," uvedl Pražský hrad.

O svých cestách, při nichž objeli celou zeměkouli, napsali Hanzelka se Zikmundem dvacítku knih a natočili řadu dokumentárních filmů, včetně čtyř celovečerních.

Miroslav Zikmund, který byl i ve velmi vysokém věku stále vitální, ještě před několika lety spolupracoval na knize nazvané Zikmund a Hanzelka, S Tatrou kolem světa a na knižním vydání úspěšného filmu Století Miroslava Zikmunda. Ve středu 1. prosince tento slavný cestovatel zemřel ve věku 102 let.

Témata:

Miroslav Zikmund (cestovatel) | Miloš Zeman | stars24.cz

Vstoupit do diskuse