Několik desítek lidí si dnes v Praze připomnělo dramatika, disidenta a někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla. Účastníci průvodu, který odpoledne vyrazil z Hradčanského náměstí, se střídali v nošení Havlovy busty od sochařky Marie Šeborové do kavárny Slavia.

Po 16:00 zástupci české pobočky Amnesty International, Knihovny Václava Havla a The Vaclav Havel Library Foundation bustu v kavárně, kam také Havel s přáteli s oblibou chodíval, instalovali. Od úmrtí vůdčí postavy sametové revoluce a inspirátora mnoha hnutí za svobodu a demokracii v celém světě uplyne v prosinci deset let.

Lidé se dnes na Hradčanech sešli u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka. Na setkání promluvila ředitelka české pobočky Amnesty International Linda Sokačová, která uvedla, že cílem akce je připomenout Havla nejen jako prezidenta, ale i jako dramatika a obhájce lidských práv. Irský lidskoprávní aktivista Bill Shipsey zdůraznil, že Havel má v irském parlamentu svou vlastní bustu. Její autorkou, stejně jako busty pro kavárnu Slavia, je Marie Šeborová. Jinou bustu, jejímž autorem je sochař Lubomír Janečka, má Havel v sídle Rady Evropy ve Štrasburku.

V kavárně se busta neodhalovala, jak bývá zvykem, protože podle pořadatelů už byla vidět během celého dnešního dne. Umístili ji na klavír, který k prostředí kavárny dlouhodobě patří. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v krátkém proslovu projevil přání, aby se Havel, jehož význam pro demokracii se často připomíná v USA a nejen nadace Havlovy knihovny tam jeho odkaz propaguje, připomínal také v České republice.

Historii kavárny Slavia, která byla otevřena už rok po znovuotevření Národního divadla v roce 1884, připomněl ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský a zmínil, že Havel patřil mezi mnohé představitele kulturního, často neoficiálního života, kteří do kavárny po generace chodili.

Průvod, který dnes bustu provázel s heslem Havel do kavárny, vyšel z Hradčan na Maltézské náměstí k Lavičce Václava Havla, kde účastníci četli další texty. Lidé se zastavili i u Divadla Na Zábradlí, kde Václav Havel uváděl své první hry a kde se setkali s herci a herečkami tohoto divadla.

Témata:

Václav Havel | Dagmar Havlová | 17. listopad 1989 | stars24.cz

Vstoupit do diskuse