Kraj Vysočina dnes v Horáckém divadle Jihlava rozdal svoje nejvyšší vyznamenání. Osobně si je převzala většina oceněných včetně bývalého hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD), kterému patří nejvyšší ocenění - kamenná medaile. Stejně kraj ocenil i zpěvačku Martu Kubišovou, která se ze zdravotních důvodů ceremoniálu neúčastnila. ČTK to za kraj řekla Ivana Šteklová.

Lékař a poslanec Jiří Běhounek byl hejtmanem kraje v letech 2008 až 2020. Ocenění mu dnes předal současný hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) i bývalý hejtman a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Marta Kubišová žila v 70. a 80. letech 20. století v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. "Byla tam v podstatě v jakémsi exilu. Díky tomu, jakou je personou, jaké symbolizuje hodnoty, tak z toho titulu bude oceněna tady u nás na Vysočině," řekla už dřív za kraj Šteklová.

Kameramana a držitele Českého lva za kameru Jaromíra Šofra Vysočina ocenila skleněnou medailí, což je druhé nejvyšší krajské ocenění. Bez osobní účasti ho získal rovněž emeritní primář patologického oddělení havlíčkobrodské nemocnice Jan Betlach. Stejné ocenění předal kraj i předsedkyni třebíčské pobočky Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením Marii Kotačkové a emeritnímu řediteli Domova Kopretina v Černovicích Františku Vránkovi.

Nejvyšší ocenění kraj uděluje od roku 2008 a medaile jsou vytvořené podle návrhu Radomíra Dvořáka. Kamenná medaile je určená tomu, kdo se svojí dlouhodobou prací zasadil o významný prospěch obyvatel Vysočiny. Materiál byl zvolen kvůli své stálosti a neměnnosti. Skleněnou medailí kraj oceňuje ty, kteří jednorázovým činem nebo svou dlouholetou prací přispěli k rozvoji kraje a prospěchu jeho obyvatel. Materiál symbolizuje čirou a nezištnou podstatu skutků oceněného.

Těm, kteří mohou být pro ostatní vzorem, kraj uděluje dřevěnou medaili. Za letošní rok ji získala koordinátorka paliativní péče Nemocnice Pelhřimov Markéta Fuchsová, středoškolský učitel, dobrovolník v pandemii Václav Černík a divadelní designérka Barbora Šenoltová. Ocenění letošních laureátů je důkazem, že poctivá práce má smysl a že nikdo není neviditelný, uvedl Schrek.

Za loňský rok získal nejvyšší krajské ocenění judista Lukáš Krpálek.

Témata:

Marta Kubišová | stars24.cz

Vstoupit do diskuse