85. narozeniny by dnes oslavil poslední československý a první český prezident Václav Havel. Česko si tak tuto zásadní osobnost pro historii země připomíná, letos rozhodně ne naposledy.

O odkaz velkého člověka a politika pečuje především jeho druhá manželka Dagmar. V září třeba navštívila Peru, aby v tamním hlavním městě Limě inaugurovala novou lavičku Václava Havla. 

Výročí narození Havlova narození už si připomněla také současná hlava státu, jak informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček prostřednictvím twitteru.

img-responsive

Věnec od prezidenta Miloše Zemana na hrobu Václava Havla. | foto: Twitter Jiří Ovčáček

"Prezident republiky Miloš Zeman a paní Ivana Zemanová při příležitosti nedožitých 85. narozenin zaslali věnec se stuhou k místu posledního odpočinku Václava Havla," uvedl Ovčáček.

Havel je pochován s první ženou Olgou, která zemřela v roce 1996, v rodinné hrobce vedle kaple svatého Václava na pražském Vinohradském hřbitově.

Právě v souvislosti s jeho odchodem čeká Česko letos ještě jedno velké výročí spojené s posledním prezidentem společného a prvním prezidentem samostatného státu. 18. prosince totiž uplyne 10 let od Havlova úmrtí. 

Témata:

Václav Havel | Dagmar Havlová | Miloš Zeman | stars24.cz