Jaká byla Blanka Bohdanová (†91)? Takhle na ni vzpomínají kolegové!

Blanka Bohdanová

Autor: stars24.cz, ČTK

3. října 2021 20:55

Na emeritní členku Národního divadla v Praze Blanku Bohdanovou, která dnes zemřela v Praze ve věku 91 let, vzpomínají kolegové jako na velkou dámu a nadanou malířku. Nositelka ceny Thálie a držitelka dvou cen Františka Filipovského za dabing se vedle své herecké kariéry uplatnila také ve výtvarném umění. Malování se věnovala od poloviny 70. let, kdy měla z politických důvodů hereckou práci omezenou.

"Vzpomínám si na českou premiéru hry Gin Game, která se hraje v Divadle Na Jezerce a v Divadle Mana. Ve Viole se hrála poprvé a Josef Somr i Blanka Bohdanová se do svých rolí zamilovali a právem za ně byli oceněni cenou Thálie. Do Violy se paní Bohdanová později vrátila jako malířka výstavou a jak připomněla, malířství pro ni bylo svobodnější než herectví a ráda k němu utíkala. Bohužel se nedočkala pražské premiéry básnické povídky Robinsoba Jefferse Hřebec grošák, v níž ve Viole vystoupí její vnučka Alžběta Bohdanová," řekl ČTK bývalý ředitel Divadla Viola Robert Tamchyna.

Režisérka inscenace Gin Game Lída Engelová na Bohdanovou vzpomíná jako na jednu z posledních velkých dam českého divadla. "Byla to nesmírně pracovitá, talentovaná, ale hlavně noblesní dáma, která měla ženský půvab. Na její malířskou část umělecké kariéry jsem se dívala s velmi velkým respektem," prohlásila.

Také herec a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer bude na Bohdanou podle svých slov vzpomínat jako na ženu dvou uměleckých životů - hereckého a malířského. "Nebyli jsme spolu ve stejném divadle, ale setkali jsme se v seriálu Život na zámku. Je mi to hrozně líto, byla pro mě jednou z mimořádně noblesních dam," sdělil.

Generální ředitel Národního divadla Jan Burian v Bohdanové viděl silnou uměleckou osobnost, která si dokázala najít svou cestu nejen jako osobitá herečka, ale i jako originální výtvarnice a spisovatelka. "Vynikala ve ztvárňování rozporuplných postav se smyslem pro humor a nadhled," podotkl.

Jako na velkou dámá českého divadla Bohdanovou označil také režisér Zdeněk Troška, který ji obsadil do svého filmu Poklad hraběte Chamaré, a herečka Daniela Kolářová. Ta se s ní například v roce 1984 při natáčení seriálu My všichni školou povinní. "Blanka Bohdanová, velká herečka a šaramantní dáma, si mne na počátku mého šéfování v ND vzala stranou: "Připravte se na to, že když se vám v Národním podaří výborná inscenace, bude se o ní psát jako o slušném průměru a když uděláte průměrně dobrou inscenaci - bude považována za propadák. Ale pravda taky je, že se na to připravit moc nedá..." Velmi jsem si vážil jejího umění i nadhledu," vzpomínal bývalá šéf Činohry ND Michal Dočekal.

Témata: Blanka Bohdanová