Hana Zagorová patří už desítky let k "rodinnému stříbru" české popmusic, je interpretkou ceněných šansonů i jednoduchých diskotékových popěvků. Proslavily ji hity jako Bludička Julie, Studánko stříbrná, Mimořádná linka, Biograf láska, Nešlap nelámej, Rybičko zlatá, přeju si nebo Je naprosto nezbytné.

Zpěvačka s nezaměnitelným projevem, jejíž kariéra trvá již bezmála 60 let, píše i texty pro své kolegy, zahrála si ve filmech, v muzikálech a moderovala televizní pořady. V pondělí 6. září oslaví pětasedmdesátiny.

Devítinásobná Zlatá slavice (více ocenění má jen Lucie Bílá), která během let nazpívala asi 850 písní, v pracovním nasazení nepolevuje. Zatím poslední, třiadvacáté studiové album s názvem Já nemám strach vydala Zagorová v roce 2018. Ke spolupráci na něm přizvala mladé autory, text titulní písně napsal Marek Ztracený, jinou píseň jí otextovali písničkář Xindl X.

Členka Síně slávy cen Anděl je majitelkou 19 platinových a zlatých desek za úspěšné prodeje zvukových nosičů se svými písněmi, kterých se prodalo bezmála 11 milionů. A stále koncertuje: "Hrozně moc mě to těší, když vidím mladé lidi, kteří umějí texty mých písniček a zpívají si se mnou i ty, které jsem natočila třeba někdy v 80. nebo 70. letech. To je opravdu hrozně krásný pocit a moc si toho vážím," uvedla v rozhovoru před třemi lety.

"Hlasové šálení" Zagorové v semaforské Kytici obdivoval už v roce 1973 kritik Jiří Černý, a současně se podivoval nad tím, jak může nazpívat "diskotékovky, pro něž není potřeba nic než kus hlasu a rytmu". Zagorová působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor, než pro ni Karel Vágner sestavil na přelomu let 1972 až 1973 doprovodný orchestr. Zpěvačka vystupovala s Petrem Rezkem (duety Asi, asi nebo Duhová víla), ale třeba i s Italem Drupim.

Zagorová je i autorkou víc jak osmdesáti textů, které si do svého repertoáru vybrali Karel Gott, Eva Pilarová či Helena Vondráčková: "Začalo to vlastně tak, že někdo mi nedodal text, který jsem měla zpívat už příští den ve studiu. Tak jsem sedla a ten text si napsala. V podstatě to přišlo tak nějak samo sebou," prozradila jednou.

Témata:

Hana Zagorová | stars24.cz

Vstoupit do diskuse