Hvězdy vybíraly nejlepší fotoknihu: Musí být „na první facku“, říká Nagy!

Peter Nagy. 12

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

21. května 2021 20:00

Jeden z produktů, jehož odbyt pandemie jen posílila, je fotokniha. Ta od CEWE minulý rok slavila rekordní prodeje. Letos se již po deváté vybírá ta nejlepší z nich při příležitosti soutěže Česko-slovenská CEWE FOTOKNIHA roku 2021 a vůbec poprvé se bude vyhlašovat přímým přenosem na internetových platformách. Stejně jako letošní sestava poroty i soutěž samotná je česko-slovenská.

Do křesel porotců letos usedli Václav Noid Bárta, Renata Czadernová, Michal Dvořák, Marcela Joglová, Ondřej Kepka, Iveta Kořínková, Tereza Kostková, Jakub Ludvík, Peter Nagy (předseda poroty), Anna Julie Slováčková, Jan Šibík, Pavel Šporcl a Michaela Tomešová. 

Možná jste i vy měli minulý rok víc času a žádný kloudný způsob, jak ho vyplnit. Člověk pak hledá, čím by se zabavil a pomalu si začíná vybavovat všechny ty maličkosti, které si někam uložil s úmyslem vrátit se k nim „až na to bude čas“. Tak to mnohdy dopadá s fotkami, které se nashromáždí z dovolených a oslav ať už na disku, nebo v krabici od bot. Pokud patříte mezi ty, kteří na takovou hromádku fotek narazili a nevíte co s nimi, inspirujte se fotoknihami, které z fotografií udělaly výstavní památku. „Do soutěže se letos přihlásilo více než 4000 autorů, fotoknih ale CEWE stihlo udělat mnohem víc. Za 9 let soutěží CEWE fotoknih v Čechách a na Slovensku jich máme na kontě přes dva miliony. Máme radost, že lidem formát vyhovuje. Oproti klasickému albu má fotokniha tu výhodu, že fotografie lze doplnit o zajímavé grafické zpracování a doplnit je textem. Je to snadné, vše za vás udělá náš program na výrobu fotoknihy, který je dostupný na webu i jako mobilní aplikace,“ vysvětluje Ing. Pavel Schreiber, předseda představenstva CEWE.

Porota to letos neměla jednoduché. Nejenže soutěžily fotoknihy ze dvou zemí – České republiky a Slovenska, ale bylo jich i požehnané množství. Zeptali jsme se některých z nich, jaká kritéria si pro hodnocení zvolili. Michaela Tomešová měla jasno. „Hodnotím kreativitu, autentičnost a originalitu. Mám ráda dobrý nápad a zajímavý koncept. Co je ale nejdůležitější – a to se pozná hned – je, aby fotokniha byla autentická,“ popisuje svou strategii herečka a zpěvačka Tomešová. Její herecká kolegyně Tereza Kostková byla ještě konkrétnější. „Texty i nápad musí jednotlivé fotografie dotvářet, ne je přebíjet. Jde i o kvalitu fotografie, protože ta je v hlavní roli. Je to kniha, proto je důležitý i námět a zpracování příběhu.  Všechny tyhle prvky mi dohromady musí dávat smysluplný celek, pak je to pro mě dobrá fotokniha,“ hodnotí herečka.

Přestože fotokniha samotná je oslavou synergie tradiční fotografie v albu a moderních tiskařské a grafické technologie, její letošní průběh měl od tradičního daleko. Vzhledem k nemožnosti pořádat společenské akce se museli organizátoři přesunout do virtuálního prostoru. „Museli jsme vymyslet způsob, jak spojit porotu se soutěžícími a s diváky. Dopadlo to tak, že vysíláme přímý přenos na 5 online kanálech, jeden se simultánním tlumočením do angličtiny. Propojujeme živé vysílání ze studia Pokrok, kde sedí porota, s 38 domácnostmi finalistů soutěže a s ministudii v Bratislavě a v Oldenburgu,“ uvádí Ing. Schreiber.

Na slavnostním vyhlášení vystupovali i někteří z porotců s doprovodným programem. Jednou z nich byla i Anna Slováčková, která by po fotoknize sáhla raději než po fotoalbu. „Fotokniha je pro mě tak nějak zajímavější. Bývají v ní i komentáře k fotkám, takže máte kontext. To se hodí třeba na návštěvě, kde nemusíte znát všechny lidi na fotkách. Po prohlédnutí knihy už je ale znáte,“ směje se zpěvačka.

Předseda poroty, zlatý slavík a fotograf Peter Nagy zhodnotil vítěznou fotoknihu. „Cením si originality výherní fotoknihy. Stejně jako každá jednotlivá fotografie, i fotokniha jako celek musí být zajímavá na první facku. Musí být poznat, že fotograf se nad ní rozmýšlel, nebo ví, jak ulovit světlo. Ondřeji Pistorovi a jeho vítězné fotoknize Tvůj příběh gratuluji, výhra je to zasloužená,“ chválí fotoknihu Peter Nagy. Vy si jí můžete prohlédnout na tomto odkazu, stejně jako ostatní finalisty 9. ročníku soutěže a inspirovat se na výrobu své vlastní fotoknihy.

Témata: Peter Nagy Václav Noid Bárta Anna Slováčková Tereza Kostková Míša Tomešová