Zpěvák Daniel Landa kritizoval dnes ve Sněmovně vládu kvůli jejímu postupu při epidemii koronaviru. Na slyšení k petici nazvané Blanický manifest za svobodu 2020 za její autory uvedl, že kroky kabinetu hluboce zasahují do duševního i fyzického zdraví značného počtu obyvatel.

Landa také zdůraznil nutnost dobrovolnosti očkování proti koronaviru. Premiér Andrej Babiš (ANO) prostřednictvím videovstupu zopakoval, že vakcinace je dobrovolná. Proti některým Landovým vyjádřením se ministerský předseda ohradil.

Landa uvedl, že při jarní vlně epidemie se lidé semkli, nyní je ale vše pryč. "Kvůli papalášství, bezohlednému až nepřátelskému přístupu vlády vůči velkým skupinám občanů, posílenému katastrofickou komunikací, se tento pocit důvěry a jednoty postupně vytratil," řekl. Opatření jsou podle Landy chaotická a je podle něho nutné vybrat jinou cestu - plošné restrikce by měly být nahrazeny ochranou rizikových skupin obyvatel. "Krize je zneužívána k neprůhledným obchodům a upevňování plíživých praktik nového virového protektorátu," prohlásil.

"Není tady vůbec nějaká tendence omezovat nějakou svobodu," ohradil se Babiš. Poukázal na to, že na podzim se uskuteční sněmovní volby a každý si říká, co chce. "Nevím, o jakých neprůhledných obchodech mluví pan Landa," pokračoval premiér. Uvedl také, že vláda nemůže bez spolupráce s obyvateli situaci zvládnout. "Máme velice těžkou pozici, protože názor společnosti je (oproti jaru) úplně jiný," řekl premiér.

Očkování Landa označil za "zpackané téma". Musí být podle něho dobrovolné bez pobídek a nevýhod a odmítnutí nesmí být důvodem ani pro skrytou diskriminaci. "Nechceme tady dělat nějaké kategorie občanů, že ten, kdo je naočkovaný, je lepší než ten neočkovaný," řekl k tomu Babiš. Očkovat se chce nechat podle něho 65 procent obyvatel, přičemž cílem je proočkovat aspoň 60 procent dospělých.

Témata:

Landa, Daniel | stars24.cz

Vstoupit do diskuse