Ladislav Mrkvička (†81): Čím uchvátil televizní diváky?

Ladislav Mrkvička

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

28. prosince 2020 18:17

Ladislav Mrkvička si zahrál desítky rolí ve filmu i v divadle a srdce diváků si získal skromným a nenápadným herectvím. Za svou dlouhou kariéru si vyzkoušel ty nejslavnější divadelní role a jeho záběr před filmovou kamerou byl také obsáhlý - hrál v dramatech, komediích, pohádkách, detektivkách a v řadě seriálů.

Velkou část své kariéry spojil s Národním divadle, diváci ho mohli vidět i na dalších scénách. Mrkvička, který zemřel v 81 letech, se minulý rok se stal držitelem Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra a letos získal Českého lva za výkon ve vedlejší roli ve filmu Staříci.

Mrkvička se narodil 2. února 1939 v Praze. Několikrát se hlásil na DAMU a školu nakonec v roce 1962 úspěšně absolvoval. To měl za sebou již první dětskou roli ve filmu Jiřího Sequense Olověný chléb z roku 1953. Na otázky, proč se dal na herectví, odpovídal humornou historkou: "Na gymnáziu jsem totiž chodil s dívkou, která se proslavila ve filmu Robinsonka. No a jakmile se stala známou herečkou, tak mě opustila. Tak jsem se rozhodl, že se také stanu hercem, a až bude dolézat, ani jí nepozdravím."

Poté se na filmovém plátně objevil v menších rolích ještě jako student DAMU a první angažmá dostal po ukončení studia v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Poté se přes hradecké divadlo dostal do libeňského Divadla S. K. Neumanna (nyní Divadla pod Palmovkou).

Jeho hvězdné divadelní okamžiky začaly v roce 1977 nástupem do Divadla Na zábradlí, kde v hvězdném hereckém i režisérském kolektivu proslul především jako Smerďakov v dramatizaci Dostojevského Bratrů Karamazových a jako Hanťa v dramatizaci Hrabalovy Hlučné samoty.

Do širšího diváckého povědomí se dostal díky roli rotmistra Vyskočila v Sequensově válečném dramatu Atentát a během 70. a 80. let se vypracoval v jednoho z nejvíce obsazovaných herců ve filmu. Jaroslav Soukup ho například obsadil do snímku Dostih, kde hrál žokeje, stejnou roli si zahrál i v populárním televizním seriálu Dobrá voda. Zahrál si také v několika kriminálních filmech. Rozporuplným momentem v jeho kariéře byla role nadporučíka Stejskala v Sequensově kontroverzním normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana.

Naposledy se Mrkvička dostal do širšího povědomí rolemi v obou sériích úspěšného seriálu Policie Modrava (2015 a 2017) nebo v dramatech Piknik (2014) a Tenkrát v ráji (2016).

Jeho poslední filmovou rolí byl Antonín ze snímku Staříci, kde si zahrál společně s Jiřím Schmitzerem dva staré protikomunistické odbojáře, kteří plánovali pomstu komunistickému prokurátorovi. Snímek z roku 2019 vynesl oběma hercům Českého lva, Mrkvička jej dostal za vedlejší roli. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal také cenu za nejlepší film českých kritiků a ocenění za nejlepší režii.

Témata: Ladislav Mrkvička